Obavijesti

News

Komentari 180

Zvoni na uzbunu: Počela škola, ali imamo sve manje učenika...

Zvoni na uzbunu: Počela škola, ali imamo sve manje učenika...
1

Demografska katastrofa očituje se, nažalost, na svakome koraku, iako je Ministarstvo obrazovanja u mandatu Blaženke Divjak napravilo više nego u zadnjih 15 godina

Prvašić Stjepan Dujmović, kao i svi njegovi vršnjaci, jedva je dočekao jutrošnje školsko zvono, prvo u novoj nastavnoj godini.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

01:48

Ipak, to zvono šuplje danas odjekuje, ako je uopće zazvonilo, u njegovoj osnovnoj školi u Ričicama, u ogromnu školsku zgradu u ponedjeljak je krenulo tek troje đaka. I slika je to koja se ponavlja i ove godine u baš svim županijama. Tako je u Rijeci upisano 13 prvašića manje, u Varaždinskoj županiji ih je 93 manje, u Bjelovarsko – bilogorskoj županiji čak 130 manje, u Splitsko-Dalmatinskoj županiji prvašića nema u deset škola, a tek će Istra po broju prvašića koliko-toliko ostati na lanjskoj razini.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

01:03

Svake je godine jedan razred manje prvašića. Škole nam se zatvaraju, kaže nam Miroslav Budimir iz ureda za prosvjetu splitsko-dalmatinske županije u Ispostavi Imotski.

POGLEDAJTE VIDEO: 

Demografska katastrofa očituje se, nažalost, na svakome koraku, iako je Ministarstvo obrazovanja u mandatu Blaženke Divjak napravilo više nego u zadnjih 15 godina. Početak eksperimentalne reforme unio je malo optimizima, no, čini se, tek u onih 70-ak škola u kojima će program i krenuti. Većina hrvatskih osnovnih škola ipak muku muči s problemima kao i zadnjih 30 godina, a forsiranje ministarstva da se govori samo o “Školi za život” kod mnogih izaziva bijes.

Pritom brojke ove godine nastavljaju crni niz. U čak 117 škola nije upisan nijedan prvašić, a osam škola je zatvoreno. I taj će se trend nastaviti. I sama ministrica Divjak kazala je kako slijedi analiza, te donošenje odluka u svakoj županiji iz kojih će se škola djeca prebacivati u škole u okolici u kojima će se moći školovati u društvu vršnjaka.

POGLEDAJTE VIDEO: 

Tako će i Stjepanova učionica u Ričicama već sljedeće godine, po svemu sudeći, ostati prazna. U Imotskoj Krajini je, uz Slavoniju, najjasnije vidljivo demografsko odumiranje Hrvatske. Od 2000. do danas u školama je gotovo 1000 đaka manje.

- Cijeli zapad bi mogao biti jedna škola. U OŠ Silvija Strahimira Kranjčevića u Lovreću je od prvog do osmog razreda 46, u školi Studenci 25 učenika, OŠ Josipa Jovića u Aržanu 53 učenika. Ništa bolje nije ni u OŠ Zagvozd koja u centralnoj i tri PŠ ima tek 106 učenika - ističe Budimir.

A ovu nastavnu godinu obilježit će, posebice u Slavoniji, još jedan vrlo negativan trend.

- Tijekom protekle godine gotovo svaki mjesec smo imali djecu koju roditelji dođu ispisati jer odlaze iz Hrvatske . Otišao nam je cijeli jedan razred, oko 25 učenika - kazao nam je Miroslav Bošnjak, ravnatelj OŠ Julija Benešića u Iloku.

Nažalost, ni činjenica da je Ministarstvo krenulo s osuvremenjivanjem škola, da su županije i gradovi napokon pronašli za shodno da učenicima barem djelomično osiguraju udžbenike, prehranu, prijevoz, ne mijenja vrlo lošu sliku u samim razredima, kako u osnovnim, tako i u srednjim školama.

- Unutar ovakvog prosvjetnog sustava ne vidim generalno da će se promijeniti puno toga. Bitno je i važno naglasiti da samo jedno dijete može biti presudno za opstanak jedne škole, razrednog odjela od kojih su u najvećem dijelu škole sa kombiniranim odjelima. Treba na nivou države i nadležnog ministarstva mijenjati Pravilnike i selektivno ih primjenjivati. Nije isto raditi u gradskoj i seoskog školi - poručuje ravnatelj OŠ Zmijavci i načelnik općine Podbablje Ante Kujundžić.

A njegovo mišljenje dijele mnogi koji su u ponedjeljak, s radošću, ali i dalje uz previše neriješenih pitanja, pozdravili svoje đake, koliko god ih je u klupama.

Stižu tableti, ali za kuharice nema mjesta u školama 

Jedna od dvije kuharice otišla je u mirovinu i zasad imamo zamjenu. No ako se toj kuharici ne produlji posao nakon probnog roka, morat ćemo razmisliti o ukidanju toplih obroka za više razrede.

Čuli su to prošli tjedan roditelji učenika u jednoj novozagrebačkoj osnovnoj školi. Ni drugdje nije bolje, posebice u velikim školama u gradovima.

jelo

- Ima problema, nedostaje nam jedna čistačica i jedna kuharica, dok se broj učenika koji polaze našu školu povećava. Već gotovo cijelo desetljeće imamo problem kad nam je jedna od kuharica otišla u mirovinu. Slali smo zamolbe s argumentacijom no odgovor je uvijek da je na snazi zabrana zapošljavanja nenastavnog osoblja - kaže i Zoran Čorkalo, ravnatelj OŠ Ivana Gundulića u Zagrebu.

S njim se slaže i OŠ Antuna Mihanovića u Osijeku, Josip Mandurić.

- Tko nas pita kako se nosimo s problemima? Smanjuje nam se broj radnika, prije smo imali šest zaposlenih čistačica, a sada njih pet jer je jedna otišla u mirovinu - kaže.

Ravnatelji ističu kako zakonski okvir prema kojem se čistačice zapošljavaju po kvadraturi nije dobar za škole u kojima se povećava broj djece, te kako škole najčešće nemaju novca za vanjsko zapošljavanje. Čorkalo pritom upozorava i na problem produženog boravka koji zahtijeva i nekoliko obroka, ali nema kuharica.

- Nema osnovnih uvjeta, idemo u reforme s opremom s pametnim sustavima, a nemate čistačicu koja će očistiti wc. Trebalo bi sve škole dovesti do osnovnog standarda jer postoji veliki nesrazmjer - upozorava Čorkalo.

Iz Ministarstva su nam kratko poručili da na snazi ostaje Odluka o zabrani novog zapošljavanja službenika i namještenika u javnim službama, te da su sve škole slobodne poslati zamolbe za zapošljavanje Ministarstvu.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 180
Pravilnik za muljaže: Umjesto da postroži kontrolu, ministrica zdravstva je dodatno smanjuje!
KUPNJA UREĐAJA

Pravilnik za muljaže: Umjesto da postroži kontrolu, ministrica zdravstva je dodatno smanjuje!

Ravnatelji bolnica neće morati tražiti suglasnost za kupnju medicinskog uređaja do milijun eura. Da je taj pravilnik bio na snazi, ministar Vili Beroš ne bi bio uhićen. "To je teški apsurd, dopuštaju još veće manipulacije!"