Obavijesti

Pametna kuna

Komentari 0

Kako se zaštititi i ispravno odabrati sunčane naočale?

Kako se zaštititi i ispravno odabrati sunčane naočale?
2

O opasnostima neadekvatne zaštite očiju od sunca i ultraljubičastog zračenja razgovarali smo s uglednim oftalmologom prof. dr Zoranom Vatavukom.

VIDEO

Već je dobro poznato kako Sunce, osim vidljivog, emitira i ultraljubičasti spektar svjetlosti, nevidljiv ljudskom oku. Ultraljubičaste zrake, osim što su nevidljive, štete našem zdravlju. Posebno ugroženi organi su oni najviše izloženi - koža i oči, stoga je vrlo važno navedene dijelove tijela dobro zaštititi. Kožu možemo zaštititi kremom sa zaštitnim faktorom ili odjećom, dok su najvažnije sredstvo za zaštitu očiju - sunčane naočale. Također, sunčane naočale, osim zaštitne funkcije imaju i estetsku funkciju. Kako pomiriti ta dva motiva pri biranju idealnih naočala i na što treba paziti - razgovarali smo s prof. dr. Zoranom Vatavukom, predsjednikom Hrvatskog oftalmološkog društva.

Kako prepoznati pouzdane sunčane naočale?

Sunčane naočale koje udovoljavaju Europskim sigurnosnim standardima označene su znakom CE, stoga prilikom kupovine naočala obavezno tražite navedenu oznaku.

Iz vašeg iskustva s pacijentima, koji su najčešći zdravstveni problemi uzrokovani prekomjernim izlaganjem ultraljubičastim zrakama?

Najčešće se radi o dugotrajnoj izloženosti koja vodi do akumuliranih oštećenja stanica oka, kao posljedica mogu se razviti makulopatije (oštećenja središnjeg dijela mrežnice) koje onda uzrokuju gubitak centralne vidne oštrine odnosno čovjek više lica i televiziju ne vidi jasno, on ne može čitati, voziti itd. Također, kao posljedica nošenja loših stakala, katarakta (mrena) može nastati puno ranije u životu nego što do nje inače dolazi. To su dva najčešća oštećenja oka izazvana neadekvatnom zaštitom očiju od sunca.

Moraju li dobre sunčane naočale nužno biti i skupe?

Ne, apsolutno ne. Cijena nije garancija kvalitete i obrnuto. Čimbenici koji, ponekad, najviše utječu na cijenu, nemaju veze sa zdravstvenom ispravnošću naočala, već se tu, najčešće, radi o cijeni koju plaćamo za robnu marku ili dizajn. 

Posebnu opasnost u ljetnim mjesecima predstavlja refleksija sunčeve svjetlosti od npr. površine mora, kako se zaštititi?

Da bismo se zaštitili u situacijama kada su prisutne snažne refleksije potrebno je koristiti naočale s polariziranim staklima. 

Postoje brojni "mitovi" kako takva stakla uzrokuju glavobolje. Kakva su vaša iskustva?

Ne, nisam imao takvih iskustava kod pacijenata. 

Na kraju bismo vas zamolili savjet za naše čitatelje, kako kupiti ispravne naočale?

Sunčane naočale kupujte samo u specijaliziranim trgovinama. Osoblje u takvim trgovinama posjeduje znanje i iskustvo, također, takve trgovine su se obavezne pridržavati sigurnosnih standarda koje naočale moraju zadovoljiti.

 Osim stručnjaka opasnosti loših i jeftinih proizvoda potvrđuju i brojni primjeri iz prakse. Tako su, primjerice, pojedina istraživanja ukazala na činjenicu da uobičajene jeftine naočale koje se prodaju u supermarketima jednostavno nisu prikladne za svakodnevnu uporabu. Kod takvih naočala najveći problem predstavlja kvaliteta izrade. Stakla na očima mogu biti vrlo različita čak i ako su u istoj ravnini te zbog loše kvalitete izrade čak dolazi i do ispadanja leća iz naočala. Također nije neuobičajena pojava da je vid za jedno oko uz pomoć takvih naočala jasan, dok je na drugom oku vidno polje zamućeno. 

Kao što vidimo iz svega priloženog - vrlo je bitno zaštiti vid i oči od potencijalnih opasnosti. Iako se nekada čini kako je to preskupo, praksa nas demantira. Činjenica jest kako danas nije potrebno uložiti mnogo kako bi dobili kvalitetni proizvod. Zahvaljujući bogatoj ponudi na tržištu u mogućnosti smo se, relativno povoljno, zaštititi na pravi način. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 0
VIDEO

Dan prije smrti je plakao, htjeli su da propusti utrku, odbio je...
AYRTON SENNA: 30 GODINA OD SMRTI

Dan prije smrti je plakao, htjeli su da propusti utrku, odbio je...

Ayrton Senna poginuo je 1. svibnja 1994. u Imoli kad se s 310 km/h zabio u zid. Bio je jedan od najvećih vozača Formule 1 u povijesti, a njegovo rivalstvo s Alainom Prostom bilo je više od sporta

Tko je Edin Terzić? Hit trener u Europi pomagao 'vatrenima'. I želi biti izbornik reprezentacije
PRIČA O TRENERU DORTMUNDA

Tko je Edin Terzić? Hit trener u Europi pomagao 'vatrenima'. I želi biti izbornik reprezentacije

Otac mu je iz Donjeg Vakufa, majka iz Osijeka. Skautirao je u Hrvatskoj za Borussiju, ljetuje u Makarskoj, zna hrvatske pjesme i prati HNL, a vodio je i Haalanda, Reusa...
Posjetili smo najveći zabavni park u Europi: 'Vožnje su lude, ali adrenalin te tjera na još'
NEPONOVLJIVO ISKUSTVO

Posjetili smo najveći zabavni park u Europi: 'Vožnje su lude, ali adrenalin te tjera na još'

Otvorenje hrvatskog dijela parka bio je povod da obiđemo spektakularan park u njemačkom Rustu koji dnevno može primiti čak 35.000 ljudi. Najveća atrakcija je Rimčev roller coaster Voltron Nevera