
Prema novim istraživanjima, trkači koji nose tenisice s debljim petama imaju veći rizik od ozljeda u odnosu na one koji biraju ravnije modele obuće
Lifestyle
Komentari 4Prema novim istraživanjima, trkači koji nose tenisice s debljim petama imaju veći rizik od ozljeda u odnosu na one koji biraju ravnije modele obuće
Znanstvenici sa Sveučilišta Florida otkrili su da ravnije tenisice omogućuju bolji uvid u kretanje stopala tijekom trčanja, što može pomoći u smanjenju broja ozljeda. Istraživanje je objavljeno u prosincu u časopisu Frontiers in Sports and Active Living.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Analizirali su podatke više od 700 trkača u dobi od 12 do 77 godina, koji su dolazili iz različitih etničkih i rasnih skupina. Proučavali su njihovu povijest ozljeda, kao i značajke obuće kao što su težina, amortizacija i visina pete. Također su koristili specijalizirane trake za trčanje i tehnologiju za praćenje pokreta kako bi proučili način trčanja sudionika. Uz to, tražili su od trkača da opišu način na koji stopalo dolazi u kontakt s tlom, odnosno koji dio stopala prvi dotakne podlogu – prednji, srednji ili stražnji dio.
Rezultati su pokazali da su trkači koji su nosili tenisice s debljom petom imali veću učestalost ozljeda. Također, primijećeno je da nisu bili u mogućnosti točno prepoznati svoj način udarca stopala, za razliku od trkača u ravnijim tenisicama. Ova nesvjesna zabuna mogla bi biti jedan od faktora koji dovode do većeg broja ozljeda.
Dr. Heather K. Vincent, direktorica UF Health Sports Performance Centra, objasnila je kako trkači koji nose tenisice s debljom petom mogu pogrešno misliti da udaraju prednjim dijelom stopala, iako u stvarnosti kontakt sa tlom ostvaruje peta. To može stvoriti iluziju da su u pitanju udarci prednjim dijelom stopala, što nije točno, a ta zabuna može uzrokovati ozljede.
Prema riječima Lori Diamos, stručnjakinje za funkcionalno kretanje, ovo nesvjesno prilagođavanje može smanjiti sposobnost tijela da osjeti podlogu i reagira na nju, čime se povećava rizik od ozljeda poput uganuća gležnja ili bolova u koljenu. "Kao što stajanje na mekanim površinama može narušiti ravnotežu, tako i deblje pete na tenisicama otežavaju kontrolu pokreta", pojasnila je Diamos.
Iako su ovi nalazi zabrinjavajući, znanstvenici napominju da još uvijek nije potpuno jasno uzrokuje li obuća s debelom petom zaista ozljede. Iako su manja istraživanja pokazala povezanost između visine pete i ozljeda, potrebno je dodatno istraživanje kako bi se utvrdile konkretne uzročno-posljedične veze.
Kada birate tenisice za trčanje, važno je odabrati one koje odgovaraju vašem tipu stopala, a ne one koje vas tjeraju da mijenjate svoj prirodni stil trčanja, savjetuje Emma Anderson, osobna trenerica. "Tenisice za trčanje trebaju biti udobne, prozračne, fleksibilne i izdržljive, a stopalo treba imati dovoljno prostora i prsti ne smiju biti stisnuti", dodaje.
Također, obratite pažnju na to je li vaša obuća prikladna za vrstu terena na kojem ćete trčati – bilo da se radi o traci za trčanje, atletskoj stazi, travnatoj podlozi ili betonu. Stručnjaci preporučuju da s novim tenisicama počnete lagano, trčite kraće dionice i prvih nekoliko tjedana izmjenjujete nove tenisice sa starim modelima kako biste se priviknuli.
Ako osjećate bol ili nelagodu pri nošenju novih tenisica, nemojte oklijevati i pokušajte s drugim modelom koji bolje odgovara vašim potrebama.
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+