Avanturističke utrke, unatoč epidemiološkoj situaciji koja nikog nije zaobišla žive su i zdrave, i to upravo kod nas, u Hrvatskoj
Planinarsko društvo Perun organiziralo drugo izdanje Perun Adventure Race-a
Dokaz tome je i drugo izdanje utrke Perun adventure race, relativno nove utrke u dugoprugaškom kalendaru koja je pokazala kako bi u narednim godinama trebala biti nezaobilazna postaja za sve ozbiljne long-distance trkače u Hrvatskoj, ali i šire.
Inače, Perun adventure race, odnosno PAR ekipna je avanturistička utrka koju organizira Planinarsko društvo Perun iz Podstrane uz potporu lokalne turističke zajednice i Općine Podstrana. Natjecatelji su ove godine duž 67 kolometara duge trase morali savladati četiri discipline, trčanje, via ferratu, brdski biciklizam i kajak. PAR u ovom slučaju znači više od pukog anagrama punog naziva utrke. Naime, skraćeno ime utrke otkriva i kako se radi o ekipnoj utrci dvočlanih timova u kojoj za osvajanje prvog mjesta ne ovisite samo o sebi, već i o sposobnosti i izdržljivosti vašeg partnera, odnosno partnerice.
Dodatni začin ovogodišnjoj utrci, osim nešto zahtjevnije trase u odnosu na prvo izdanje PAR-a bila je kulturno-povijesna pozadina utrke, naglaskom na koju su organizatori barem na jedan dan ponovno oživjeli povijest i mitologiju Podstrane i svog matičnog brda Perun.. Natjecatelje su tako na utrci sa zadacima dočekivali djed Perun sa svojom kćerkom Marom, Vila iz kanjona Vilar, knez Poljičke Republike, te rimski vojnici, svi redom odigrani od strane volontera iz Planinarskog društva Perun i lokalnih bratskih društava. Kako to obično biva na utrkama ovakvog tipa, upravo su volonteri bili najvažniji sastojak i kotač bez kojeg se ništa ne bi moglo pokrenuti. Ukupno ih je na utrci sudjelovalo 60-ak, uključujući i pripadnike Hrvatske gorske službe spašavanja koji su brižno pazili na sigurnost natjecatelja.
U konkurenciji 18 ekipa iz čitave Hrvatske titulu najboljih na drugom izdanju PAR-a i Perunov pehar zaslužila je ekipa Đepeto i Pinokio u sastavu Nenad Keč i Daniel Krstulović Opara koja je 67 kilometara dugu utrku savladala za 7 sati i 7 minuta.
Unatoč sjajnoj konkurenciji, organizatori najavljuju kako bi već na sljedećem izdanju utrke, zakazanom za 3. listopada 2021. godine, ona trebala biti još i jača, jer bi se utrci trebale priključiti i ekipe iz drugih zemalja, ukoliko to epidemiološke prilike dopuste, naravno.
Ljubavna priča Prijović i Filipa Živojinovića: 'To je bila sudbina'
Hotel u Zagrebu kakav još niste vidjeli: Spavajte u uredu bivšeg direktora banke, pijte u trezoru!
Život Jelene iz Zagreba je poput filmske priče: 'Uz petero djece pobijedila sam rak dojke...'