Obavijesti

Promo sadržaj

Znate li kada zbog glavobolje treba ići liječniku?

Znate li kada zbog glavobolje treba ići liječniku?
2

Glavobolja je tegoba na koju se najčešće žali suvremeni čovjek, no samo mali broj zatraži stručnu pomoć iako se ta  frustrirajuća bol vrlo učinkovito liječi  lijekovima, fizikalnom terapijom, ali i promjenom stila života

Glavobolja je tegoba na koju se najčešće žali suvremeni čovjek, no samo mali broj zatraži stručnu pomoć iako se ta  frustrirajuća bol vrlo učinkovito liječi  lijekovima, fizikalnom terapijom, ali i promjenom stila života.

Glavobolje se prema uzroku dijele na primarne i sekundarne: primarne su zasebni poremećaji dok su sekundarne glavobolje simptomi drugih bolesti glave ili drugih organa (trauma, infekcije, krvarenja, tumori, bolesti oka, metabolički, endokrini uzroci...).  Liječnici također upozoravaju da bol glave može biti zasebni poremećaj ili simptom drugih bolesti. Najčešće je riječ o tenzijskoj glavobolji i migreni, a glavobolju se može dobiti i zbog prekomjerne uporabe nekih lijekova.

Gotovo da nema osobe koja nije barem jednom u životu iskusila tenzijsku glavobolju, tupu bol koja steže ili pritiska u području čela, sljepoočnica i zatiljka. Može biti povremena i kronična ako se javlja 15 ili više dana  mjesečno, a obično traje od 30 minuta do 7 dana. Blagog je do umjerenog intenziteta, ne pogoršava je fizička aktivnost, nije praćena mučninom i povraćanjem, a moguće je da osobi smeta svjetlost i buka. Osobe s tenzijskom glavoboljom uglavnom mogu funkcionirati u svakodnevnim aktivnostima. 

Migrena je također  čest oblik glavobolje, posebno u žena.  Jednostrana, pulsirajuća bol u području oka, sljepoočnice, tjemena i zatiljka može trajati od četiri sata do tri dana, po intenzitetu je umjerena do jaka i pojačava se fizičkom aktivnošću. Za vrijeme glavobolje može biti prisutna mučnina, povraćanje, preosjetljivost na svjetlost, zvukove i mirise. Većina bolesnika s migrenom mora mirovati u tihom i mračnom prostoru i ne mogu funkcionirati u svakodnevnom životu, ili je to vrlo otežano. Neki bolesnici oko jedan do pola sata prije glavobolje imaju auru (smetnje vida poput bljeskova, izlomljene slike, djelomični gubitak vida; smetnje osjeta ili smetnje govora) koja se nakon 5 minuta do jednog sata spontano u potpunosti povlači. 

Posebno učinkovit za glavobolje, zbog brze apsorpcije, pokazao se ibuprofen u obliku šumećih granula. 

Neurologinja dr. Marijana Bosnar Puretić kaže da se točna dijagnoza glavobolje postavlja na temelju iscrpnog razgovora, pregleda bolesnika i dnevnika glavobolja. Ako liječnik posumnja na drugi uzrok glavobolja, uputit će bolesnika na dodatne dijagnostičke pretrage (CT ili MR snimanje glave, krvnih žila glave, analizu krvi, pregled oftalmologa, otorinolaringologa, ponekad i na analizu likvora).

Danas postoji cijela paleta lijekova za liječenje glavobolje od jednostavnih lijekova protiv bolova (analgetici), nesteroidnih antireumatika i opioida do kombiniranih analgetika, a kod migrena mogu biti indicirani i tzv. specifični lijekovi – triptani koje propisuje liječnik. 

Brufen® Effect šumeće granule su ukusno instant rješenje za glavobolju. Zbog brze apsorpcije učinak se postiže vrlo brzo te su ugodnog okusa naranče!

Prije upotrebe pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojavama upitajte svog liječnika ili ljekarnika. 

Osim lijekovima, glavobolje se uspješno liječe i akupunkturom, akupresurom, biofeedbackom, fizikalnom terapijom, masažom, posebnom stimulacijom zatiljnog živca. Pojava glavobolja često je povezana sa stilom života te promjene na tom području (prehrana, stres, spavanja, tjelesna aktivnost) dovode do trajnog poboljšanja. 

Dr. Bosnar Puretić napominje da su najveći broj glavobolja dobroćudne primarne glavobolje, ali glavobolja može biti simptom ozbiljne, pa i životno ugrožavajuće bolesti. 

Glavobolja kao znak za uzbunu i neodgodiv odlazak liječniku:

  • naglo nastala, najjača glavobolja u životu
  • novonastala glavobolja u osobe starije od 50 (55) godina
  • glavobolja koja postaje češća i intenzivnija u kratkom vremenskom periodu, promjena vremenskog obrasca javljanja uobičajenih glavobolja
  • glavobolja praćena groznicom, zakočenom šijom ili gubitkom težine
  • pogoršanje na naprezanje, kihanje, kašljanje, smijanje
  • glavobolja praćena neurološkim znakovima
  • glavobolja praćena promjenom stanja svijesti
  • glavobolja u osoba nakon traume ili kod bolesnika  s malignim bolestima ili HIV-om
  • kontinuirana jednostrana probadajuća glavobolja
  • glavobolja koja ne prolazi uz analgetike
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Droge ima puno, o alkoholu je ovisno 250.000, a o kocki 50.000 Hrvata! Što učiniti?
PROMO

Droge ima puno, o alkoholu je ovisno 250.000, a o kocki 50.000 Hrvata! Što učiniti?

O problemu ovisnosti u Hrvatskoj razgovarali smo s pročelnikom Zavoda za dualne poremećaje, prim. dr. sc. Ivanom Ćelićem, koji više od dva desetljeća radi s ovisnicima
Kompare.hr korisnika nagradio novim automobilom – pogledajte video!
PROMO

Kompare.hr korisnika nagradio novim automobilom – pogledajte video!

Ugovorio je auto osiguranje i osvojio nagradu – potpuno novu Opel Mokku!
Čudotvorna krema izliječila trombozu: Doktor mi je htio odrezati nogu, Ana me spasila
PROMO

Čudotvorna krema izliječila trombozu: Doktor mi je htio odrezati nogu, Ana me spasila

Svjedočanstvo gospođe Ljubice K.