Stojimo na vidikovcu na prijevoju Međa na Krndiji. Pogled preko obronaka Krndije i Papuka odlazi prema prostranoj dolini. Nekada je ondje bilo Panonsko more, a danas je to plodna Podravina
Pronađite inspiraciju za vaš savršeni vikend: Slavonija - Podravina
Blago presušenog mora
Spuštamo se vijugavom cestom do podnožja Ružica grada. Najveći sačuvani utvrđeni grad u Slavoniji podignut još u 13. stoljeću bio je i utvrda i grad, dvorac i tvrđava. S ruševnih zidina vidi se cijela Orahovica. Spuštamo se u grad poznat po slavnim sortama vinove loze: silvancu zelenom i frankovki. Ostavljamo ovaj mirni gradić iza sebe i slijedimo brojne planinare i bicikliste uspinjući se u srce Parka prirode Papuk. Prvo glasan šum, zatim svježina i naposljetku impresivna sedrena barijera dovode nas do slapa Skakavac. S visine od preko 30 metara obrušava se u kanjon potoka Kovačica koji nastavlja svoj glasni put prema dolini. Iznad slapa nalazi se slikovito izletište Jankovac, nekadašnji posjed grofa Josipa Jankovića. Papuk je zbog svoje geološke raznolikosti proglašen prvim hrvatskim geoparkom. Jedan od najdojmljivijih i iznimno rijetkih geomorfoloških fenomena nalazi se u Rupnicama kraj Voćina. Tu su vulkanske stijene formirale neobične četvero i šesterokutne stupaste oblike. U Voćinu se nakratko zaustavljamo kod crkve Pohoda Blažene Djevice Marije. Svetište mnogih hodočasnika kroz stoljeća je razarano u ratovima i uvijek ponovno obnavljano. Svoju podravsku pustolovinu nastavljamo u Slatini. Gotovo na samom ulazu u grad nalazi se jezero Javorica. Osim ribičima i rekreativcima ova je akumulacija donijela mir cijelom gradu, štiteći ga od bujičnih voda s Papuka. U Slatini je proizveden prvi hrvatski pjenušac i grad se još od 1885. godine ponosi njegovom proizvodnjom. Stariji i od tog pjenušca jedan je usamljeni stanovnik grada. Slatinski mamutovac iz 1807. godine impresivni je primjerak najvećeg drva na svijetu. U sjeni njegove krošnje u samom središtu grada odmaramo se nakon još jednog savršenog vikenda.
PET STVARI KOJE NE SMIJETE PROPUSTITI
1. Planinarenje ili vožnju biciklom po Parku prirode Papuk uz obilazak izletišta Jankovac.
2. Obilazak Geoparka Papuk, zaštićenog područja iznimne geološke raznolikosti, posebno zanimljive na lokalitetu Rupnice kod Voćina.
3. Posjet Orahovici, gradu znamenitih sorta vinove loze, Silvanca zelenog i frankovke te pogled s ruševnih zidina Ružica grada iz 13. stoljeća.
4. Biciklističke staze „Put šarana“ kraj Virovitice ili „Bilogorski biciklistički put“ kod Pitomače koje vode kroz lijepe predjele šumovite Bilogore.
5. Slatinski mamutovac iz 1807. godine, impresivni primjerak najveće vrste drva na svijetu, posađen u samom središtu Slatine.
KALENDAR
13-14.11. – Crtomat, mali festival ilustracije i stripa, Virovitica
21.11. – Noć kazališta, Virovitica
20.12. – 19. Crkvaračko prelo, Orahovica
1-31.12. – Prosinac u Slatini, Slatina
JESTE LI ZNALI?
Da su ruševine Starog Grada na Papuku, u blizini zidina Ružice, velika tajna i izazov povjesničarima budući da se još uvijek ne zna točno vrijeme i svrha njegovog nastanka? Različita tumačenja polaze od teorije da je bio rimski kaštel do one koja ga smatra srednjovjekovnom utvrdom.
Da je akumulacijsko jezero Javorica, omiljena lokacija ribiča i rekreativaca, izgrađeno kao zaštita grada Slatine od poplavnih voda potoka i rječica iznad grada?
Pronađite inspiraciju za vaš savršeni vikend: Južna Istra
Više informacija za vaš savršeni vikend pronađite na www.hrvatska365.hr
FOTO Najzgodnija glumica na svijetu u tangama! Svoje obline jedva 'upakirala' u mini bikini
FOTO Zbog ove sportašice su morali tiskati deset puta više Playboya: Dečko me nagovorio
FOTO Prodao se stan od 192 milijuna eura sa Njuškala! Saznajemo tko ga je kupio