Komentari 6

Berdych preko Đokovića prvi finalist Wimbledona

1

Pobjedom nad Srbinom Novakom Đokovićem 6-3, 7-6(9), 6-3, češki tenisač Tomaš Berdych je osigurao svoj prvi Grand Slam finale u karijeri

Češki tenisač Tomaš Berdych (24) prvi je finalist Wimbledona, trećeg Grand Slam turnira sezone. Samu završnicu izborio je pobjedom nad Srbinom Novakom Đokovićem 6-3, 7-6(9), 6-3. Do svojeg prvog finala na nekom Grand Slam turniru, 13. igrač ATP ljestvice i 12. nositelj turnira došao je za dva sata i 18 minuta igre, ostvarivši prvu pobjedu nad Đokovićem u trećem međusobnom meču. Berdych je u polufinalu savladao šesterostrukog pobjednika Wimbledona i aktualnog branitelja naslova Rogera Federera, a sjajnu je igru nastavio i u polufinalnom meču, u kojem je potpuno dominirao nad trećim tenisačem svijeta. Ukupno je Berdych servis Đokoviću oduzeo tri puta (od sedam break-prilika), dok je svoj servis gubio tek jednom. Napravio je 34 winnera, devet više od svog protivnika, kao i pet neforsiranih pogreški manje (17-22). Najveća je neizvjesnost u meču bila u drugom setu u kojem je Berdych u tie-breaku propustio realizirati pet set-lopti, uključujući jednu koju je Srbin spasio pozvavši “Oko sokolovo”. U nedjeljnom finalu Berdychov će protivnik biti pobjednik drugog polufinalnog meča između Španjolca Rafaela Nadala i Andyja Murrayja. Berdych je prvi Čeh koji se uspio plasirati u finale All England Cluba od legendarnog Ivana Lendla 1987. godine. Jedini Čeh koji je ikad pokorio Wimbledon u konkurenciji tenisača bio je Jan Kodeš, kojem je to uspjelo 1973. godine.