Komentari 21

Detalji incidenta u Bukureštu: Spiker nije smio reći 'Srbija', a specijalci su poredali navijače

4

Utakmica Rumunjske Kosova, u kojoj su Rumunji slavili s 2-0, prekinuta je u 18. minuti nakon što je sudac poslao igrače u svlačionicu uzvika s tribina 'Kosovo je Srbija'.

Euro 2024 Qualifier - Group I - Romania v Kosovo

Utakmica se odigrala u Bukureštu na stadionu National Arena, a napetost se osjetila i prije početka utakmice. Domaći navijači su zviždali tijekom himne Kosova, a oni najžešći su od početka skandirali 'Srbija, Srbija'. Zapaljeno je i nekoliko baklji, a igrači su nakon uzvika otišli u svlačionicu.

Prekid u Bukureštu! Rumunji su skandirali: 'Kosovo je Srbija', igrači Kosova napustili travnjak

Ovo nije prvi put da se dogodio sukob na utakmici Rumunjske i Kosova. Sličan se incident dogodioi u lipnju, kada je Kosovo ugostilo Rumunjsku na domaćem terenu. Rumunji su i tada krajem utakmice skandirali 'Kosovo je Srbija', a zaštitari i policajci na stadionu sjurili su se na njih, pretukli, a onda izbacili sa stadiona.

Rumunjska nije priznala neovisnost Kosova

Rumunjski parlament je 2008. godine izglasao da ne priznaje neovisnost Kosova, a rumunjski navijači u lipnju su na putu do Prištine stali u Beograd i fotografirali se ispred tamošnjeg hrama Svetog Save s natpisom "Izmišljene države, to je za nas lažni nogomet. Oni nam ne znače ništa."

Nogometaši Rumunjske, predvođeni kapetanom, tijekom prekida su prišli ogradi gdje su bili okupljeni navijači i zamolili ih da povuku političke natpise i mirno nastave navijati.

Redari su napravili sigurni prolaz kako bi grupa navijača koja je skandiranjem uzrokovala prekid bila ispraćena sa stadiona, ispred kojeg ih čeka policija. Utakmica bi se trebala nastaviti uz posljednje upozorenje navijačima. Ako se pogrdni uzvici nastave, utakmica će trajno biti zaustavljena.

Službeni spiker nije smio izgovoriti 'Srbija'

Službeni spiker zatim se obratio navijačima, ali nije smio izgovoriti "Srbija".

- Molim vas prestanite skandirati ime našeg susjeda! (Srbije, op.a.) UEFA ne tolerira revizionizam! Ovo je zadnje upozorenje!  Ulažemo velike napore kako bi se utakmica nastavila. Ako nastavite skandirati to, bit će definitivno prekinuta.

Utakmica, koja je počela u utorak u 20.45 sati i bila prekinuta nakon 18 minuta, konačno se nastavila u 21.50 sati i prekida od skoro 50 minuta. Ubrzo su se sukobili nogometaši Rumunjske i Kosova, a gosti su od 42. minute igrali s desetoricom jer je Vedat Muriqi dobio drugi žuti karton.

Rumunji su na kraju osvojili tri boda golovima Stanciuja i Mihaila, a Rumunjska je pobjedom došla do drugog mjesta u skupini s 12 bodova, dok je Kosovo četvrti s četiri osvojena boda.

VIDEO Što radi švicarski Kosovar dok Kosovo zabija u 94. minuti?

Nakon kraja utakmice, rumunjski specijalci okružili su ultrase i identificirali navijače koji su došli na utakmicu s transparentom.