Komentari 365

Rijeka osvojila prvi Superkup, junaci su Moises i Samardžić

12

Dinamo je odlučio da će biti domaćin na Kantridi u Superkupu, ali ta odluka im se osvetila. Samardžić i Moises donijeli su "bijelima" pobjedu 2-1 pred 10 tisuća ljudi

Počela je 24. sezona domaćeg nogometa, a trofejem ju je otvorila Rijeka, nakon pobjede 2-1 protiv Dinama. Igrači Matjaža Keka tako su upisani u klupsku povijest jer je ovo prvi Superkup kojeg je Rijeka osvojilaU prethodna dva pokušaja zaustavljali su je Hajduk (1-0, 2005.) i Dinamo (4-1, 2006.).

Nevjerojatna Rijeka u prvih pola sata

U odličnih prvih 30 minuta pokazali su kako će i ove sezone lako stvarati prilike protiv bilo kojeg protivnika. Već u trećoj minuti Krstanović je presjekao loše dodavanje Šimunića za Eduarda, zaobišao novog golmana Dinama i onda - promašio prazan gol

Rijeka je povela u 11. minuti. Slobodni udarac iznudio je raspoloženi Sharbini, a nakon što je ubacio Brezovec, u skoku je bio najviši Miral Samardžić. Slovenski stoper došao je na visoku loptu prije portugalskog golmana i odmah pokazao navijačima Rijeke što mogu očekivati u prekidima ove sezone, zabivši za 1-0.

Eduardo zadržao Dinamo na 0-1

I poslije gola Sharbini je nastavio raditi nered po desnoj strani Dinamove obrane. Leko ga je teško mogao pratiti, a u 16. minuti Sharbini je s lijeve strane napada počastio gledatelje svojim specijalitetom - centaršut vanjskom stranom desnog stopala pogodio je Krstanovića u trepavicu. Napadač nije uspio prevariti Dinamova golmana.

Do 25. minute još su pokušavali Brezovec, Jajalo, Krstanović i Sharbini, samo da bi sve njihove udarce nekako vadio Eduardo

Machado i Sigali za 1-1

A čim je Dinamo osjetio da je Rijeka malo usporila, igra se preselila na polovicu osvajača Kupa. Serija ubacivanja s lijeve strane donijela je rezultat u 39. minuti, kad su se i Dinamova pojačanja predstavila publici

Machado je ubacio s lijeve strane, a lopta koja je putovala prema drugoj stativi sletjela je u petercu na glavu Sigalija, koji je zabio za 1-1. Osim što su i za Rijeku i za Dinamo zabijali novi igrači, obojica su po zanimanju stoperi

Pjaca pogodio stativu

Dinamo je mogao povesti u 48. minuti. Antolić je dobro pucao s lijeve strane, Vargić odbio na glavu Pjace, a njegova refleksna reakcija bila je dovoljna samo da loptu pošalje točno na stativu. Da stvar bude još gora za Dinamo, u tom se fliperu poslije stative lopta vratila u ruke golmana Rijeke.

"Modri" su uporno, ali i neuspješno napadali do 68. minute i novog naleta "bijelih". Prvo je Jugović vratio za Krstanovića, koji nije dobro zahvatio loptu i svejedno umalo zabio gol lijevom nogom, a onda je Rijeka drugi put povela.

Sporo vraćanje Dinama u obranu

U 70. minuti u sličnoj akciji lopta je s lijeve strane dugo putovala do desne, gdje je Moises imao toliko vremena i prostora da u šesnaestercu Dinama primi loptu na prsa, spusti ju na desnu nogu, namjesti se i pogodi za konačnih 2-1. Spora reakcija Dinamove obrane mora zabrinjavati Zorana Mamića

Do kraja je još Eduardo dvaput spašavao da Rijeka ne ode na 3-1, skinuo čisti zicer Kramarića i zaustavio pokušaj driblinga Kvržića, ali njegovi suigrači na drugoj strani nisu mogli zapucati prema golu. Rijeka je tako uzela prvi Superkup, a Dinamo ostao na svojih pet, koliko ima i Hajduk.

I jedni i drugi sljedećeg tjedna posvetit će se europskim utakmicama. Dinamo u utorak igra u Zagrebu protiv Žalgirisa, a Rijeka dva dana poslije započinje s Europskom ligom protiv Ferencvaroša.

Kantrida: Superkup

• Dinamo - Rijeka 1-2 (Sigali 39', Samardžić 11', Moises 70')