Komentari 8

Drama u kvalifikacijama za KL: Sarajevo imalo prolaz u rukama do 91. minute i ostalo bez svega

3

Gzira, koju dobro pamte navijači Hajduka jer je malteški klub prije četiri godine izbacio Hajduk iz kvalifikacija za Europu, prošla je u drugo pretkolo Konferencijske lige nakon dramatičnih penala i čak 14 serija

U četvrtak je dovršeno prvo pretkolo Konferencijske lige, a Rijeka je saznala da će joj protivnik u drugom pretkolu biti bivši kosovski prvak KF Dukagjinkoji je u prvom pretkolu bio uspješniji u oba susreta od gibraltarskog kluba Europe i s ukupnih 5-3 izborio ogled s Rijekom.

FK Sarajevo nakon penala ispalo od FC Torpedo Kutaisi

Ipak, u prvom pretkolu Konferencijske lige europska avantura već je završila za Sarajevo. Gruzijski Torpedo prošao je dalje nakon raspucavanja penala, a regularni dio završio je 1-1, isto kao i prva utakmica.

Rendulić o drami penala: Nisam znao da je Barišić prošle godine promašio, ja sam ga postavio
Rijeka doznala prvog protivnika u Konferencijskoj ligi: Bivši kosovski prvak stiže na Rujevicu

Sarajevo će sigurno žaliti za ovom utakmicom, jer je do 91. minute imalo prolaz u svojim rukama. Almedin Ziljkić zabio je u 12. minuti za vodstvo koje je trajalo sve do sudačke nadoknade, kada je Merab Gigauri izjednačio za Torpedo i poslao utakmicu u produžetke. U njima nije bilo golova, a Torpedo je nakon četiri serije penala i promašaja Ivana Ikića i Amera Beganovića prošao u drugo pretkolo.

Maltežani prošli nakon čuda

Nevjerojatan rasplet imala je uzvratna utakmica prvog kola kvalifikacija za Konferencijsku ligu, u kojoj je sjevernoirski Glentoran ugostio maltešku Gziru United, koja je prije nekoliko godina senzacionalno izbacila Hajduk iz kvalifikacija za Europu.

Glentoran je na kraju ispao iz daljnjeg natjecanja nakon raspucavanja penala u kojem su Maltežani slavili s čak 14-13!

No, dramatično je bilo i prije "ruleta" penala. Prva utakmica odigrana na Malti završila je rezultatom 2-2, a u 18. minuti je Bobby Burns propustio iskoristiti penal  za domaću momčad. Gzira je u 67. minuti povela golom Macule, da bi se u 13. minuti sučevog dodatka Burns iskupio za neiskorišteni kazneni udarac te zabio gol kojim je poslao utakmicu u dodatnih 30 minuta.

Pogodaka u produžetku nije bilo pa se pristupilo izvođenju udaraca s 11 metara. Nakon što su se izredala sva desetorica igrača, a potom svoje udarce s bijele točke izveli i vratari, odluke o pobjedniku nije bilo, jer je rezultat bio 11-11.

Nevjerojatna snimka! Obranio je penal, ali lopta je ušla u gol

Gzira je imala prednost, jer su njeni igrači stalno bili ti koji su prvi izvodili udarce i stalno pod pritisak stavljali suparnike. Tako je Wilkinson, koji je bio precizan u prvoj seriji, pogodio i za vodstvo Maltežana 12-11. Ponovno je red došao na Jaya Donnellyja koji je u prvoj seriji pucao za Glentoran. U 12. seriji je golman Gzire David Cassar pogodio u koju će stranu pucati domaći napadač i obranio je njegov udarac te pohrlio u zagrlja svojim suigračima. No, nije primijetio da je lopta, zbog rotacije koju je dobila, nastavila svoj put prema mreži i prešla gol-crtu, tako da ni nakon 12 izvedenih penala nismo dobili pobjednika.

Ipak, u 14. seriji Cassar je obranio udarac Leona Boyda i time Gziri osigurao plasman u drugo kolo kvalifikacija u kojem će malteška momčad igrati protiv luksemburškog Dudelangea.

Inače, Gzira je prije četiri godine senzacionalno izbacila Hajduk iz kvalifikacija za Europu.