"Federeru je i vjenčanje bilo prekretnica za tron"

6

ŠVICARAC MEĐU LEGENDAMA: Roger Federer je osvojio Roland Garros i našao mjesto između najvećih sportaša u svjetskoj povijesti...

Sad je i konačno potvrđeno. Federer je najveći svih vremena. Nitko nije veći od njega u povijesti tenisa. Čak niti Rod Laver, moj idol iz djetinjstva, komentirao je Pete Sampras, vlasnik 14 Grand Slam trofeja, pobjedu Rogera Federera na ovogodišnjem Roland Garrosu.
Nekoliko tisuća kilometara istočnije jedan Španjolac nije znao za vijest dana.
- Kod kuće ne gledam tenis već sam stalno u bazenu. Nisam znao da je pobijedio, ali svakako ću mu poslati SMS čestitku - rekao je Rafael Nadal, koji još nije odlučio hoće li igrati Wimbledon.
Mirka, prvi put u Parizu kao gospođa Federer, jednako je emotivno proslavila naslov. Pljeskala je, pustila i koju suzu. I Andre Agassi čestitao je obitelji Federer.
- Federer se oženio i postao još ozbiljniji. Iako nije bilo Nadala u finalu, Federer je pokazao da je još ozbiljniji. Najveći je svih vremena - rekao je Amerikanac, koji je jedini tenisač u povijesti uz Rogera Federera koji je osvojio sve Grand Slam turnire na različitim podlogama.
A je li i Federer najveći sportaš svih vremena? To je, barem prema čuvenom boksaču Muhammadu Aliju, lak odgovor:
- Ja sam najveći. Rekao sam to i prije nego što sam ostvario sve u karijeri. Rekao sam jer sam jednostavno znao da ću biti najveći sportaš svih vremena. Schumacher, Woods, Phelps, Maradona. Lista je duga, lista na kojoj je i Federer...

NAJVEĆI TENISAČI
PETE SAMPRAS
Osvojio 14 Grand Slam turnira. Ali nikad nije uspio pobijediti na Roland Garrosu.
ANDRE AGASSI
Jedini uz Federera koji je osvojio sva četiri Grand Slama na različitim podlogama.
ROD LAVER
Osvojio 11 Grand Slam turnira. Čak dvaput je osvojio pravi Grand Slam, četiri u istoj sezoni.
ROY EMERSON
Australac je bio najbolji na 12 Grand Slam turnira, od čega se polovica odnosi na Melbourne.
IVAN LENDL
Igrao rekordnih 19 finala na Grand Slam turnirima.  Wimbledon  nikad nije osvojio.

NAJVEĆI SPORTAŠI
MICHAEL JORDAN
Najveći košarkaš svih vremena osvojio je šest prstenova, 10 puta bio je najbolji strijelac NBA lige, vlasnik je brojnih rekorda.
TIGER WOODS
Osvojio je 14 Grand Slam turnira, 67 PGA turnira. Prošle godine bio je prvi sportaš svijeta sa zaradom od 110 milijuna dolara.
MICHAEL SCHUMACHER
Najuspješniji vozač u Formuli 1 svih vremena bio je sedam puta svjetski prvak. Osvojio je 91 Grand Prix utrku u karijeri.
PELE
Najbolji nogometaš svih vremena zabio je više od 1200 golova u karijeri. Bio je svjetski prvak s Brazilom čak tri puta.
MICHAEL PHELPS
Osvojio rekordnih osam zlata na OI-u u Pekingu 2008. Američki plivač ukupno je na 14 zlata i dvije bronce s Igara.