Finale PH: Jug do vodstva došao nakon peteraca

1

Regularni dio okončan je sa 9-9, u produžecima su strijelci ostali "praznih pušaka" i konačna odluka pala je tek nakon četiri serije peteraca

Očekivala se lagana pobjeda Juga, ali to se nije dogodilo. Neizvjesnost je u prvoj utakmici finalne serije potrajala dulje i od produžetaka. Nakon 32 minute sjajnog vaterpola bilo je 9-9 (3-1, 1-4, 3-2, 2-2), odigrana su i dva produžetka, no promjena nije bilo. Štoviše, ni na jednoj strani nije pao ni jedan gol. Briljirali su vratari, Frano Vićan je skupio čak 16 obrana, a odličan je bio i Josip Pavić sa 12. U Gružu je doista odigrana utakmica na najvišem mogućem nivou. Uzbuđenja, preokreta i kvalitetnih poteza viđeno je čitav niz, a vrhunac svega bili su peterci koji su doveli Dubrovčane u vodstvo. Od samog početka Mladost je pokazala kako je u stanju parirati favoriziranim jugašima. Nekoliko puta "žapci" su i vodili, no svaki put Dubrovčani su se vraćali i preokretali. Osobito je dobro Mladost djelovala u drugoj četvrtini, kad je potpuno nadigrala aktualnog europskog prvaka i došla do vodstva nakon dva gola minusa. U posljednjih osam minuta ušlo se s izjednačenim rezultatom, a nešto više od pola minuta prije kraja vodio je Jug. Međutim, 35 sekundi prije završetka regularnog dijela s velike daljine pogodio je ljevoruki Primorac i odveo utakmicu u produžetke. A u njima smo gledali dva puta po tri minute "šahovske partije" u gruškom bazenu. Dominirale su obrane, a i ono što je prošlo zaustavljali su raspoloženi vratari. Stiglo se tako i do peteraca, u kojima je u naslovnoj ulozi bio - ponovno Frano Vićan. Ponajbolji svjetski vratar "skinuo" je pokušaje Marka Jelače i Tea Đogaša, a nije uspio zaustaviti Hercega i ovu utakmicu sjajnog Smitha. S druge strane nepogrešivi su bili Miho Bošković (najbolji strijelac i igrač utakmice s četiri gola), Maro Joković te Nikša Dobud. Točku na "i" stavio je Pavo Marković, koji je golom u četvrtoj seriji peteraca odveo Jug do vodstva na startu finala. Dubrovnik: Jug - Mladost 13-11 (3-1, 1-4, 3-2, 2-2; 0-0, 0-0; 4-2)