Komentari 8

Ivano Balić je Červaru sve: Vođa, golman, igrač, trener

1

Morate priznati da je Balić ginuo na utakmicama, stvarno vuče svom snagom na svakoj utakmici, rekao je Lino Červar o našem najboljem igraču

Neraskidiva je veza najboljeg svjetskog rukometaša Ivana Balića i hrvatskog izbornika Line Červara. Zajedno su stasali, Balić je pod Červarovim vodstvom stigao do titule najboljeg svjetskog rukometaša. U isto je vrijeme Lino, zahvaljujući prije svega Balićevoj rukometnoj genijalnosti, postao jedan od najtrofejnijih svjetskih izbornika, a hrvatski rukomet bogatiji za olimpijsko i svjetsko zlato, dva svjetska i jedno europsko srebro... Željeli oni to priznati ili ne, jedan bez drugoga ne mogu. No, njihov je odnos toliko specifičan i slojevit da se obojica ponekad u potpunosti "izgube".
- Lino i ja samo se do sada posvađali sto puta. Tako funkcioniramo, ali se poštujemo. Opraštamo jedan drugome, iako bismo nekada jedan drugom odrubili glave - slikovt je bio Ivano nakon SP-a u Hrvatskoj te je pojasnio odnos s izbornikom:
- Takvi smo obojica, tu nema pomoći. Možda neki to ne shvaćaju.
I na EP-u u Austriji ima trzavica, ali čini se kako je veza Balić - Červar jača nego ikad prije. Ivano igra u životnoj formi, gine na terenu, "ubija" se u obrani, blokira, krade lopte, a u napadu je i dalje jedini naš kreativac, pokretačka snaga. Najčešće jedini, uz Červara, savjetuje igrače na minuti odmora, a na terenu je najglasniji. Kad treba pohvaliti, ali i ukoriti suigrače.
- Balić je specifičan igrač, za nas često presudan. Sa svima se njima prepirem kao sa svojim sinovima, ali niti u jednom trenutku u pitanje nije došla moja ljubav prema svima njima - rekao je izbornik Lino Červar kada je svojedobno govorio o svom odnosu s Balićem i ostalim igračima te pohvalio učinak našeg najboljeg rukometaša na EP-u:
- Morate priznati da je Balić poginuo na svim dosadašnjim utakmicama, stvarno vuče svom snagom na svakoj utakmici. Svaka čast na borbenosti, neka se drugi ugledaju na njega.
Mnogi su sumnjali u Červarovu igru s igračem manje kad golmana vadi na klupu, a u igru s markerom preko dresa, kao golman, ulazi Ivano Balić! No, rizik se pokazao isplativim, Hrvatska je na ovom EP-u tim potezom iznenadila protivnike, iz tih smo situacija zabili osam golova, a primili samo jedan...
- Ivano je, uz Duvnjaka, jedini naš igrač koji može odigrati takvu ulogu. No Balić je iskusniji, zna bolje procijeniti situaciju i zato baš on igra tog "golmana" - pojasnio je Červar koji često i u minutama odmora riječ prepušta baš Baliću, svojoj produženoj ruci na terenu, golmanu, razigravaču, pomoćniku...