Komentari 82

Prokletstvo komentatora: To može jedino klub iz Maksimira

3

Pokojni Tomić viknuo je ‘83.: 'Dinamovci, načnite tortu, nula je u Portu.' I primili su gol. Sad je Drago Ćosić kod 0-3 u Norveškoj rekao: Gotovo je! I naravno, evo 3-3

Da će stvari krenuti nizbrdo, bilo je jasno i laicima nakon što je u 22. minuti Drago Ćosić objelodanio: “Gotova je priča u Moldeu. Za manje od pola sata Dinamo je osigurao playoff Lige prvaka!”.

Veliki je to izazov za suvremenu filozofiju, psihologiju i tko zna koju još disciplinu. Smisao života i postojanje svemira tek su lagani sudoku za jutarnju razbibrigu u usporedbi s Dinamovim europskim nastupima. Nema te prednosti koju “modri” nisu u stanju prokockati, prosuti, darivati...

U Moldeu je ulogu darivatelja ponio golman Eduardo. Budalaštine koje je u Norveškoj patentirao Portugalac nisu jasne. Još je manje jasno kako je dogurao do reprezentacije Portugala. Doveden je kako bi Dinamu olakšao put do Lige prvaka, a on, čini se, krivo shvatio pa napravio sve da oteža. Lani je “popio” gol od Aalborga s 20 metara, u Moldeu je ponovio slično i umalo izbacio Dinamo.

I set praktičnih braniča od nehrđajućeg čelika se također svojski trudi izbaciti Dinamo. I dok je Taravelovu misiju “kako izbaciti Dinamo iz Europe” Zoran Mamić prozreo na vrijeme te ga posjeo na klupu, Goncala, nažalost, još nije shvatio. Kao ni Soudanija, koji treće ljeto u nizu (sjetite se bečke Austrije i Aalborga) promašuje prazan gol.

Njegova anemičnost i nepomičnost, polako, ali sigurno, ide na živce ostalim igračima. Alžirac na terenu izgleda kao da je na njega izišao pod prijetnjom poluautomatskom puškom. No Zoranu Mamiću, nema drugog objašnjenja, Alžirac je bio dobar pa je zamijenio Henriqueza, koji se barem trudio.

Bio je to znak da se i Zoran izgubio. Jer voditi 3-0 protiv sedmoplasirane momčadi norveškog prvenstva, koja za vodećim Rosenborgom zaostaje 17 bodova, pa umalo ispasti može samo onaj tko se potpuno izgubio. Eh, da ne zaboravimo, i pritom biti brojčano nadmoćniji. Što znači čovjek više uvjerili su se “modri” u Malmöu kad nisu izašli iz šesnaesterca.

Ali, eto, oni i s desetoricom i jedanaestoricom završe na mukama. Nasreću, uspjeli su proći pa će sad zvati telefonske servise s astrolozima, gledat će se u grah, tarot karte i kaveni talog ne bi li se vidjelo koga će im ždrijeb donijeti.

Ako ćemo biti iskreni, Dinamo iz Moldea u Ligu prvaka može jedino ako im ždrijeb daruje one “komedijaše” Sillamäe iz Kaleva. Pjaca sam nosi Dinamo, a kad je tako, onda se negdje zakazalo. I još ih Drago Ćosić “zacopra”. Podsjeća na davnu utakmicu Porta i Dinama kad se pet minuta prije kraja javio pokojni reporter Ivo Tomić: “Dinamovci, načnite tortu, nula je u Portu”. Pogađate, Dinamo je odmah primio gol...