Španjolci tek u produžetku "okrenuli" Minga i Kineze

1

Samo osam minuta prije kraja utakmice košarkaši Kine vodili su protiv Španjolaca u dvoboju drugoga kola B skupine 13 koševa razlike

Španjolci su uspjeli izjednačiti 19 sekundi prije kraja 40. minute teškim košem Marca Gasola preko Yao Minga (vjerojatno i pod prekršajem!) na 72-72. Mlađahni, još 17-godišnji Ricky Rubio potom je ukrao Kinezima loptu 6,5 sekundi prije kraja, a zatim i uzeo loptu za zadnji šut. Probio je svog čuvara i ušao pod koš pokušavši pogoditi poluhorok preko 230 centimetara visokog Yao Minga. Lopta je ostala na obruču.
U petominutnom produžetku Španjolci su deklasirali domaćine 15-3 i na kraju slavili 85-75. Španjolci su inače vodili tijekom prve četvrtine dobivši je 20-18. Kinezi su preokrenuli u drugoj četvrtini dobivši poluvrijeme 46-37. Imali su rekordnih plus 15 (52-37) u 22. minuti utakmice, a tu su prednost držali sljedećih desetak minuta (64-51, 32. minuta).
Svjetski su prvaci na kraju došli do druge pobjede, a Kinezi upisali drugi poraz. U pobjedničkoj je momčadi dominirao Pau Gasol (29 koševa, 8 skokova), a odličan je bio i Rudy Hernandez s 21 košem, osam skokova i šest asistencija. Ricky Rubio zabio je za 20 minuta samo jednom s linije slobodnih bacanja, a dodao je 4 skoka, 4 asistencije, 4 izgubljene i 5 osvojenih lopti.Kod Kineza najbolji su bili tricaši Wei Liu (19 koševa, 4-7 trice) i Fangyu Zhu (15k, 5-8 trice). Odlično je igrao Zhizhi Wang (15k), a Yao je ubacio 11 koševa uz devet skokova.
OI, košarka, muški, 2. kolo, B skupina: Kina - Španjolska 75-85, produžetak (18-20, 46-37, 61-47, 72-72)
Grčka – Njemačka 87-64
SAD – Angola Redoslijed: 1. Španjolska (2-0), 2. Grčka (1-1), 3. Njemačka (1-1), 4. SAD (1-0), 5. Angola (0-1), 6. Kina (0-2)