Komentari 9

Spasitelj Nikola Vujčić: Na startu muka protiv Izraela

7

Pobjedom 86-79 Hrvatska je pobijedila Izrael, no u prvoj utakmici naši košarkaši nisu pokazali sve što znaju i mogu. Jedino je Vujčić bio na razini...

Koš i slobodno bacanje, koš pa opet koš. Tako je izgledao Nikola Vujčić u trenucima kada se lomio rezultat u prvoj utakmice Hrvatske na Eurobasketu. Vodila je naša reprezentacija već u prvoj četvrtini i više od deset razlike, nastavila u istom ritmu u drugoj, ali i stalno dopuštala Izraelu da se vrati. Strava i užas najbolji je opis onoga što se događalo u trećoj četvrtini, u kojoj je Izrael preuzeo kontrolu utakmice u svoje ruke. I poveo, naravno, toliko su hrvatski košarkaši napravili gluposti da je bilo nemoguće da ostanu u vodstvu. I tada se razbudio Vujčić, hrvatski spasitelj u ovoj utakmici, čovjek koji je s 21 poenom bio ključni čovjek ove pobjede.
Na sedam Vujinih uzastopnih poena nadovezao se i Marko Popović s tricom i ulazom, a onda su se konačno priključili i još neki. Ne u osobitom obujmu, ali takva je to bila utakmica. Ukić je griješio, Planinić također, Kasun nedorečen, Rozić, Stojić, Banić i Nicević bez ikakvog učinka, Prkačin i Lončar s jako malo minuta... Uz Vujčića, dobar doprinos dao je i Davor Kus, ubacio je neke teške poene i odradio ono što se od njega očekuje.
Junak utakmice ovako je Vujčić, da je Izrael dobio to bi bio - Lior Eliyahu. Radio je što je htio, bez obzira tko ga čuvao. Iz okreta, iz pada, iz odbijanca, iz vana... Sve je ulazilo. Došao je do 31 koša i potpuno izneredio igru Hrvatske u obrani. A baš je ta obrana trebala biti najveća snaga naše reprezentacije. No ta obrana o kojoj se pričalo ne bi primila od Izraela gotovo 80 koševa, to je ipak momčad s dva ili najviše tri igrača visoke kvalitete...
U utorak u 19.15 sati slijedi ogled s Grcima, koji su impresionirali protiv Makedonaca. S igrom poput ove iz prve utakmice nećemo daleko, za početak nećemo ni preko Grčke.

HRVATSKA - IZRAEL 86-79
HRVATSKA: Ukić 13, Kus 13, Popović 13, Vujčić 21, Prkačin, Rozić 3, Planinić 9, Stojić, Lončar, Banić 2, Nicević 4, Kasun 8.
IZRAEL: Roth, Naimy, Mekel 16, Limonad, Pnini, Halperin 5, Burstein 10, Eliyahu 31, Mizrahi, Kozikaro 12, Green 5, Tamir.