Splićanima pripao prvi derbi: Nova Cibona pala u završnici

Utakmicu je u sklopu svoje turneje posjeta potencijalnim reprezentativcima u živo gledao i sportski direktor reprezentacije Aleksandar Petrović, no teško da je večeras mogao vidjeti nešto što već nije znao

Na otvaranja nove košarkaške sezone Split je pred oko 1.000 na Gripama lakše od očekivanoga slavio nad Cibonom 84-71. Bolji od ostalih kod domaće momčadi bili su Shorter (21 koš, 9koševa i 5 asistencija), Đogo (14 koševa) te mladi Runjić koji je uobičajenom arsenalu svojih kvaliteta večeras dodao i šut pa je na koncu zaključio utakmicu sa 16 koševa uz tri trice.

Uoči početka sezone i iz jednog i iz drugo tabora, pa i iz trećeg – Zadra - stizale su redom najave o problemima. No unatoč tome momčadi su se nekako posložile, Split je zadržao Shortera i Runjića, doveli su reprezentativca Mavru te Đogu i Nelsona, vratili svoje nekadašnje igrače Kalajžića, Gizdavčić i Šarića..., dok je Cibona ostala bez sva četiri svoja dragulja, Brankovića, Prkačina, Gnjidića i Nakića. Doveli su na mjesto trenera svog nekadašnjeg igrača Josipa Sesara, koji je potpuno presložio momčad u kojoj je ostao samo Radovčić.

Split: 1. kolo HT premijer lige: KK Split - KK Cibona

U prvoj četvrtini igralo se koš za koš, a do prve opipljive prednosti domaća je momčad stigla tek u 12. minuti, tricom Gizdavčića stigli su na 22-17. No vrlo brzo su gosti anulirali tu prednost, Kapusta je par minuta nakon toga tricom i svojim sedmim pogotkom poravnao. I nije se na tome zaustavio, do kraja prvog poluvremena iskusni bek utrpao je 12 koševa, za minimalno vodstvo svoje momčadi 34-35.

Drugo poluvrijeme gosti su otvorili puno bolje, iskoristili su neodlučnost žutih na otvorenim šutevima i serijom 6-0 stigli do 34-41. Subotić je pozvao minutu odmora i od tog je trenutka sve krenulo na bolje po njegovu momčad, proradila je obrana, u svega dvije minute okrenuli su na 48-43 i onda tu prednost povećavali do kraja treće četvrtine koja je završila rezultatom 62-57. Raspucali su se Đogo i Runjić, Mavra i Shorter su sigurno vodili momčad...

1. kolo HT premijer lige: KK Split - KK Cibona

Što je utakmica odmicala kraju gosti su padali, a žuti dodavali gas. Nakon što je Shorter zabio tricu za 76-59, a potom i Mavra za 84-64 i praktično riješio pitanje pobjednika večerašnjeg susreta, Subotić ih je izvukao iz igre i dao priliku gledateljima da ih nagrade pljeskom za odobrio igru i prvu pobjedu. Utakmicu je u sklopu svoje turneje posjeta potencijalnim reprezentativcima u živo gledao i sportski direktor reprezentacije Aleksandar Petrović, no teško da je večeras mogao vidjeti nešto što već nije znao...

Trener Cibone Josip Sesar nije bio zadovoljan izvedbom svoje momčadi:

- Imali smo dobar ritam u prvom poluvremenu, pa i u trećoj četvrtini, ali Split je nakon toga uzeo utakmicu pod kontrolu, sasjekli su nas i pobijedili. Šteta što ovo nije bilo na televiziji da svi vide, puno je mladih igrača koji trebaju raditi i učiti te zaslužiti ovo što im se večeras dogodilo.

Najbolji u njegovoj momčadi bio je Kapusta s 14 koševa i pet asistencija.

S druge strane trener Splita Subotić je odmah nakon utakmice spuštao loptu na zemlju:

- Zadovoljni smo pobjedom, svjesni smo da je početak sezone i da će biti uspona i padova jer se tek slažemo. Energetski i obrambeno smo dobro izgledali, znali smo gdje i kako napadati i to se na koncu pokazalo uspješnim. Svi su odigrali svoju rolu, Mavra i Shorter kao najiskusniji, Juka, Mate, Lovre... Prva je utakmica, ljudi su se zaželjeli košarke i drago mi je da smo im poklonili pobjedu. Čeka nas teška utakmica, kratki smo, ovi mladi su zeleni i moraju se dokazivati i učiti, idemo u Podgoricu protiv jednog favorita ABA lige, pokušat ćemo iskoristiti i minimalne šanse koje imamo.