Komentari 114

Njemački 'stroj' Gomez gurnuo Nizozemce na rub ispadanja!

16

Njemačka reprezentacija dvama golovima Marija Gomeza svladala je Nizozemsku 2-1 te nakon samo dva kola jedan od najvećih favorita Eura je blizu odlaska kući!

Poslije šokantnog poraza Nizozemske od Danske razočarani nogometaši 'oranja' očito su propustili pogledati kako se pobjeđuje protivnike na efikasan način. Jer iz njemačkog poučka Marija Gomeza nisu ništa naučili.

Nakon što je iz jedine prilike zabio za pobjedu nad Portugalom, Mario Gomez s dvama golovima potopio je i Nizozemce - i to iz njegova prva dva udarca!

Efikasnost je bila najveća odlika i protiv 'oranja' koji su pali pod naletima Bayernova dvojca Gomez-Schweinsteiger.

Mario je uvijek bio nevjerojatan borac. Postigao je fantastične golove. Sad ima dosta samopouzdanja i to je jako dobra vijest za našu reprezentaciju, kaže Joachim Löw.

Schweini je dvaput uposlio Super Marija koji poput pravog 'kilera' donosi 2-1 pobjedu, a Nizozemce već nakon dva kola guraju na rub ispadanja. O snazi predvodnika reprezentacije govori da je tri gola zabio iz pet udaraca na gol, dok je na prošlom Euru imao četiri pokušaja, ali nijednom nije uspio zatresti mrežu.

- Bio je veliki pritisak na meni, 100 kila na mojim ramenima. Zato sam jako sretan što sam zabio dva gola. Očekuje nas još dosta posla do finala. Protiv dvije vrhunske momčadi imamo šest bodova, to je nešto što smo mogli samo sanjati - rekao je Gomez koji je u zadnjih 12 utakmica zabio 11 golova za 'elf'.

Njemački 'blitzkrieg' dogodio se u 14 minuta.

Situacija prva: stvar u svoje noge uzeo je Gomez u 24. minuti. Nakon sjajnog proigravanja Schweinsteigera u sredini, Mario se sjajno okreće oko svoje osi i rutinski matira Stekelenburga.

Situacija druga: isti akteri, 38. minuta. Schweini je duplim pasom po desnoj strani uposlio Gomeza koji iskosa sjajno gađa suprotni kut za 2-0.

Samo par minuta prije Stekelenburg je spasio Nizozemce od većeg potopa skinuvši čisti zicer glavom Badstubera. U nastavku nizozemski golman se prometnuo u najboljeg igrača 'oranja' skinuvši dva puta pokušaje Hummelsa.

Nizozemci su do kraja susreta pokušavali smanjiti što im je i uspjelo u 73. minuti preko Van Persieja, koji je snažno opalio s ruba 16-erca i matirao Neuera. No na njihovu žalost do kraja susreta nisu imali snage za preokret iako su do samog kraja opasno prijetili sa svih strana.

Svaka pobjeda nam daje vjetar u leđa. Drugi važan korak smo napravili, a i protiv Danske također želimo pobijediti. To je naša nova zadaća - rekao je dvostruki asistent Schweinsteiger.

Nakon samo dva kola Van Maarwijkova momčad na nevjerojatnom je posljednjem mjestu bez boda, a želi li prolaz u četvrtfinale ovisiti će o pobjedi Njemačke nad Danskom (dovoljan im bod) dok će sami morati ganjati što veću pobjedu nad Portugalom.

Zanimljivosti:

• Mario Gomez je na prošlom Euru imao pet udaraca i nije zabio gola, a na ovom Euru iz pet udaraca već je zabio tri gola
  • Prva dva udarca Gomeza ujedno su završili u mreži Nizozemaca
  • Njemačka je (uključujući i Zapadnu) i u 13. utakmici na europskim prvenstvima ostvarila pobjedu nakon što je vodila s dva gola prednosti
  • Mario Gomez je prvi dvostruki strijelac Nizozemskoj na Eurima nakon što su isto učinili Shearer i Sheringam u 4-1 pobjedi Engleske 1996.
  • Njemačka je prva momčad na ovom Euru koja je ostvarila prve dvije pobjede u skupini
  • 'Elf' je ostvario sve pobjede u službenim utakmicama nakon poraza u polufinalu SP-a od Španjolske 2010.