Lokomotiva je dovela bivšeg stopera grčke reprezentacije, čovjeka koji je igrao za Schalke, HSV, Bayer... Ali zadnju je utakmicu u 1. ligi odigrao prije dvije i pol godine, a zadnji gol zabio Kovaču i Rebiću dok su bili u Eintrachtu
Top lista: Ovo su najveći stranci u povijesti HNL-a! Tko je broj 1?
Olympaikos, Schalke, Bayer Leverkusen, Leipzig, HSV, 29 utakmica i četiri gola za grčku reprezentaciju i čovjek ima 28 godina, dakle na vrhuncu je karijere. Kakav bingo!
Dakako, ima i druga strana medalje. Kyriakos Papadopoulos u prošle je dvije sezone odigrao svega šest utakmica, i to jednu u Njemačkom kupu, a ostalih pet u 2. ligi i regionalnoj ligi, za drugu momčad HSV-a. I tako smo u potrazi za njegovom posljednjom utakmicom u top rangu došli do 12. svibnja 2018. godine, kada je igrao za HSV u pobjedi 2-1 protiv Borussije (M).
Pokretanje videa...
Zadnji gol? Još 12. prosinca 2017. zatresao je mrežu Eintrachta, kada je njegov HSV izgubio od momčadi koju je vodio Niko Kovač, a krilnog je napadača igrao Ante Rebić.
U Lokomotivu je Grk došao oživjeti karijeru. Što nipošto nije nemoguće, tek mu je 28 godina.
Kako god završila ova priča, kad Papadopolous zaigra za Lokomotivu, ući će u ovo društvo stranaca koji su kao velike svjetske zvijezde dolazile u HNL.
Kazuyoshi Miura (Dinamo, 1999. godine)
Da, HNL je imao i jednu pravu azijsku nogometnu ikonu. Kazuyoshi Miura danas ima 53 godine, a i dalje nastupa za Yokohamu.
Sjećamo se 1999. godine kada je stigao u Zagreb, tih su dana i japanski novinari preplavili Maksimir.
No, nije se nametnuo, skupio je tek 12 prvenstvenih utakmica i promašio jedan penal. Europski nogomet još je osjetio u Genoi, pa se vrlo brzo vratio u Aziju. Iz koje više nije bježao...
Fredi Bobić (Rijeka, 2006. godine)
Za Rijeku je u sezoni 2005/06. skupio osam prvoligaških nastupa, zabio dva pogotka. I onda odlučio zaključiti karijeru.
Fredi Bobić dugi je niz godina bio ikona njemačkog nogometa, a ozbiljne je brojke (37 nastupa, 10 golova) skupio i u dresu reprezentacije.
S Njemačkom je bio zlatni na Europskom prvenstvu u Engleskoj 1996., a član reprezentacije i osam godina kasnije na Europskom prvenstvu u Portugalu. Ipak, u Rijeci nije ostavio dubok trag...
Elvir Bolić (Rijeka, 2006. godine)
Veći dio karijere proveo je u Turskoj, bio igrač Galatasarayja i Fenerbahčea. Za BiH je u 51 nastupu zabio 22 gola, na toj su ga reprezentativnoj ljestvici dostigli tek Džeko, Ibišević i Misimović.
Na Kantridi je nastupao u prvom dijelu sezone 2006/07., u svom prvom nastupu matirao Cibaliju, u drugom postigao hat-trick Kamenu Ingradu. No, već nakon samo šest utakmica napustio Rijeku i zaključio karijeru...
Jens Nowotny (Dinamo, 2006. godine)
Možda jedna od najvećih zvijezda u HNL-u bio je Jens Nowotny. Legendarni branič Bayer Leverkusena upisao je za Njemačku 48 reprezentativna nastupa, bio član reprezentacije na dva europska i jednom svjetskom prvenstvu.
Dapače, s Elfom je osvojio treće mjesto na Svjetskom prvenstvu u Njemačkoj 2006. godine, odigrao svih 90 minuta u utakmici za 3. mjesto protiv Portugala. I onda, samo deset dana kasnije, potpisao za Dinamo.
U modrom dresu odigrao je tek 10 prvenstvenih utakmica, pa u hrvatskom nogometu nije ostavio nikakav dojam...
Florin Cernat (Hajduk, 2007. godine)
Rumunjski nogometni virtuoz dugi je niz godina branio boje kijevskog Dinama s kojim je osvojio pet naslova prvaka, četiri ukrajinska kupa, a u dresu reprezentacije zaigrao 14 puta i zabio dva pogotka.
I onda je, pomalo iznenađujuće, stigao u Hajduk 2007. godine.
Cernat je igrao prilično dobro, u 53 prvoligaška nastupa zabio 10 puta, s Hajdukom osvojio Kup Hrvatske. No, vrlo brzo Splićani postao preskup, pa je morao napustiti Poljud...
Maris Verpakovskis (Hajduk, 2007. godine)
Simpatični napadač igrao je i na Europskom prvenstvu, kada je Latvija senzacionalno izborila završnicu 2004. u Portugalu.
Na Poljud je došao 2007. na posudbu iz kijevskog Dinama, zajedno s Cernatom i Sablićem. U osam godina pod ugovorom s Kijevljanima, Maris je išao na četiri posudbe, a u Hajduku je u toj sezoni 2007/08. imao 23 nastupa i pet golova.
No, početkom 2018. se ozlijedio i to je bilo to od njegove karijere u Hajduku.
Leandro Cufre (Dinamo, 2009. godine)
Leandro Cufre bio je član argentinske reprezentacije na Svjetskom prvenstvu 2006. godine, prije toga službeno bio i proglašen najboljim braničem talijanske Serie A.
Njegov je dolazak u Maksimir bilo pravo "malo čudo", a Cufre je za modre nastupao kao stoper, pa i lijevi bek. Ukupno je za Dinamo skupio 54 prvenstvene utakmicem pa nakon dvije godine karijeru nastavio u meksičkom Atlasu.
Sa zagrebačkim klubom zaigrao je i u Ligi prvaka, osvojio i dva naslova prvaka...
Tonel (Dinamo, 2010. godine)
Došao je nakon 117 utakmica za Sporting i četiri za portugalsku reprezentaciju i u Maksimiru ostavio velik trag.
U tri sezone odigrao je 86 utakmica i zabio sedam golova.
Nakon Maksimira igrao je još za Beiru Mar, Feirense i Belenenses, ali uvijek o razdobulju u Zagrebu govori u superlativima.
Artem Milevskij (Hajduk & Split, 2014. godine)
Artem Milevskij oduvijek je bio "čudna biljka". Vrhunski nogometaš i pravi bećar.
Igračka legenda kijevskog Dinama, pa i ukrajinske reprezentacije (50 nastupa, osam golova) stigao je na Poljud 2014. godine. Odmah je postao miljenik Torcide, ali i problem za trenere.
Na koncu mu je presudio boemski život, Milevskij se u HNL došao zabavljati. U Hajduku su ga brzo otpisali, a u RNK Split još brže protjerali. Iako je nogomet imao u malom prstu...
Eduardo (Dinamo, 2014. godine)
Iza njega su bili Braga, Vitoria Setubal, Genia, čak i jedna utakmica na golu Benfice, a iz Dinama je otišao u - Chelsea!
Eduardo Carvalho tijekom cijele tri sezone u Dinamu bio je portugalski reprezentativac, rezervni golman prvaka Europe 2016.
U Dinamu je došao do - 99 nastupa.
Hugo Almeida (Hajduk, 2017. godine)
Kada pričamo o napadaču koji je za Portugal skupio 57 nastupa, a zabio 19 puta onda je sve jasno. Klasa.
Hugo Almeida sa svojom je reprezentacijom zaigrao na dva svjetska (2010. i 2014.), pa i dva europska (2008. i 2012.) prvenstva, kroz karijeru bio iznimno važan član svoje reprezentacije. Klupske trofeje osvajao je u Portugalu, Njemačkoj i Turskoj, a onda s 33 godine stigao u Hajduk.
U 16 utakmica zabio je tri gola za "bijele".
Jeffren (Slaven Belupo, 2019. godine)
Ajde da dođe u HNL, ali u Slaven Belupo... e, to je bila senzacija! Dakle, u Koprivnicu je stigao igrač koji je igrao za Barcelonu i ne samo to, nego je zabio gol u ponajvećem svjetskom derbiju El Clasicu!
Jeffren je za Slaven prošle i ove sezone odigrao 16 utakmica i zabio jedan gol.