Komentari 16

Uefa je kao Big Brother: Suci moraju nositi sat s GPS-om

1

Satove su naši suci obavezni nositi na treninzima i utakmicama. Mjere brzinu i pretrčanu kilometražu. Podatke odmah šalju u sjedište Uefe na stručnu analizu...

Jeste li ikad vidjeli suca s dugom kosom ili bradom? Niste jer takvo što ne dopušta Uefa. Ljudi iz Nyona kontroliraju apsolutno sve kad je riječ o sucima. Odnedavno im mjere čak i svaki pretrčani metar na utakmici ili treningu.

Uefin povjerenik za suđenje, legendarni Pierluigi Collina, i njegovi ljudi pred sobom imaju podatke iste sekunde nakon što završi utakmica. Grafikoni otkrivaju sve - u kakvoj je sudac formi, može li uopće pratiti tempo i je li se prerano umorio... A sve zahvaljujući novom gadgetu koji je dobio i 21 hrvatski sudac - satu PolarV800 vrijednom 3500 kuna.

Hrvatski suci, inače, nisu profesionalci. Glavni sudac kod nas zaradi 2200 kuna po utakmici, a u susjednoj Italiji, primjerice, sudački honorar iznosi 5100 eura.

- Iz Uefe su nam poslali satove i striktne upute o treninzima. Minimalan broj je pet puta tjedno, najčešće između 75 i 90 minuta. Sat sve bilježi. Ima u sebi GPS, mjeri otkucaje srca, tlak, najveću brzinu u treningu, u Nyonu prema GPS-u mogu vidjeti čak i rutu. Muljanja nema! - kaže Draženko Kovačić, Uefin referent.

Svi suci sat su obavezni nositi tijekom svih treninga i utakmica. Podaci stižu Kovačiću na mail, a onda on to šalje u Uefu.

- Ova sezona je za privikavanje, ali od iduće sezone ti će se podaci uzimati krajnje ozbiljno. Onaj čiji podaci ne budu zadovoljavajući neće moći suditi - upozorava Kovačić, koji je i sam bivši Uefin sudac.

Satovi bi mogli pomoći uvidu u zdravstveno stanje svakog suca kako se ne bi ponovio slučaj iz 2009. s Dvoranskog prvenstva u Zadru - sudac Vlado Svilokos srušio se i počeo se gušiti, a nogometaš Marko Rašo priskočio je i spasio mu život...

KILOMETRAŽA

Kad sudac završi s treningom ili utakmicom, priključi sat na smartphone i podaci idu Uefi.

OTKUCAJI SRCA

Sat PolarV800 mjeri otkucaje srca u minuti i otkriva je li se sudac umorio prerano.

BRZINA

Sat bilježi maksimalnu i prosječnu brzinu trčanja, nema šanse da nespreman sudac ubuduće bude na listi.