Komentari 8

Vrijeme je za vraćanje dugova! Nikad nismo pobijedili Portugal

Hrvatska u subotu od 20.45 gostuje u Portugalu na startu drugog izdanja Lige nacija znajući da ga još nije pobijedila u pet utakmica. Najbolniji je poraz u osmini finala Eura 2016.

Svjetski nogometni doprvak Hrvatska i europski prvak i pobjednik Lige nacija Portugal u subotu će u Portu igrati šesti međusobni okršaj. Hrvatska do sada niti jednom nije pobijedila, a u dosadašnjih pet susreta upisala je remi, uz četiri poraza i razliku golova 1-8.

POGLEDAJTE VIDEO: Trening Hrvatske na Maksimiru

Hrvatska trenirala u punom sastavu 02:15

Prvi hrvatsko-portugalski dvoboj odigran je na Europskom prvenstvu 1996. godine u Nottinghamu. Hrvatska je i prije te utakmice osigurala prolaz u četvrtfinale, pa je Miroslav Blažević odlučio odmoriti dio igrača.

Portugal je slavio 3-0 golovima Luisa Figa (4), Joaoa Pinta (33) i Domingosa (88). Hrvatska je potom ispala u četvrtfinalu od Njemačke (1-2), a Portugal je izgubio od Češke (0-1).

Golove s te utakmice možete pogledati OVDJE.

Iduće dvije utakmice bile su prijateljske. U studenom 2005. Portugal je u Coimbri slavio 2-0, golovima Petita i Paulete, dok je u lipnju 2013. u Ženevi pobijedio 1-0, a pogodak odluke zabio je Ronaldo u 36. minuti.

Novi službeni okršaj dogodio se u osmini finala EP-a 2016. u Francuskoj. U susretu igranom u Lensu Portugal je pobijedio 1-0 golom Ricarda Quaresme u 117. minuti. Hrvatska je morala kući,  dok je Portugal na koncu osvojio europsku krunu.

Sažetak te utakmice možete pogledati OVDJE.

Posljednji put protiv Portugala igrali smo 6. rujna 2018. u prijateljskom susretu u Faru. Bio je to prvi susret "Vatrenih" nakon svjetskog prvenstva u Rusiji na kojem su osvojili drugo mjesto.

Hrvatska je povela u 19. minuti golom Ivana Perišića koji je sjajno zabio sa desetak metara nakon što se lopta odbila do njega. Domaćin je izjednačio u 32. minuti nakon što je Pizzi poslao precizan ubačaj u kazneni prostor, a Pepe sjajno skočio i glavom zabio za 1-1.

Hrvatska protiv Portugala

• 9. lipnja 1996.: Hrvatska - Portugal 0-3 (Euro, skupina) Luis Figo 3', Joao Pinto 30', Domingos 88'
  • 12. studenog 2005.: Portugal - Hrvatska 2-0 (prijateljska) Petit 32', Pauleta 65'
  • 10. lipnja 2013.: Portugal - Hrvatska 1-0 (prijateljska) Ronaldo 36'
  • 25. lipnja 2016.: Hrvatska - Portugal 0-1 prod. (Euro, osmina finala) Quaresma 117'
  • 6. rujna 2018.: Portugal - Hrvatska 1-1 (prijateljska) Pepe 32' / Perišić 19'