Komentari 66

Za sve su krivi Ameri: Na SP je trebala ići Panama, ne Meksiko

2

Meksikanci su završili na Svjetskom prvenstvu zbog velike pomoći reprezentacije SAD-a. Panamu su sekunde dijelile od četvrtog mjesta i playoffa s Novim Zelandom

Meksikanci su jedno od najugodnijih iznenađenja na Svjetskom prvenstvu u Brazilu, a malo je nedostajalo da Mundijal uopće ni ne vide. Točnije, samo 120 sekundi.

Sredinom listopada prošle godine igralo se posljednje kolo u kvalifikacijama zone CONCACAF, uz osigurana prva tri mjesta za SAD, Kostariku i Honduras. Za četvrto mjesto, koje vodi u dodatne kvalifikacije, borili su se Meksiko i Panama, a Meksikanci su u posljednjem kolu izgubili 2-1 od Kostarike

U isto vrijeme igrala se i utakmica u Panama Cityju, gdje su Amerikanci nastupili s nešto mlađom selekcijom, što je savršeno odgovaralo domaćinu, kojem je, uz poraz Meksika, trebala i pobjeda protiv SAD-a. Prvi dio jednadžbe imali su uz pomoć Kostarike, a u 91. minuti na semaforu stadiona Rommel Fernandez svijetlilo je 2-1 za Panamu

Preko 18 tisuća gledatelja bilo je spremno za veliko slavlje, ali nisu očekivali da će na jedan ubačaj s lijeve strane najviši u skoku biti Graham Zusi. Ovaj 27-godišnji veznjak strpao je loptu u sami kut u 92. minuti, a samo 60-ak sekundi poslije, kontru je elegantno završio Aron Johannsson za nevjerojatan preokret SAD-a i pobjedu 3-2.

Takav rezultat ostavio je Panamu na petom mjestu, a Meksiko se nekako ugurao u dodatne kvalifikacije iako je imao samo dvije pobjede i pet remija u deset kvalifikacijskih utakmica.

Malo sreće iz posljednjeg kola donijelo im je i polet. Protiv Novog Zelanda u dodatnim kvalifikacijama slavili su s ukupnih 9-3 u dvije utakmice, došli u Brazil i pokazali našoj reprezentaciji gdje se izlazi.

Je li pobjeda u Panami i pomoć Meksiku bila dobra ili loša ideja, Amerikanci vjerojatno neće saznati. Ako prođu u drugu fazu iz skupine G, na Marqueza i društvo mogu tek u polufinalu ili u finalu.