Obavijesti

Tech

Komentari 0

Startupe ne zanimaju prepreke, oni su budućnost za medicinu

Startupe ne zanimaju prepreke, oni su budućnost za medicinu
7

Jesus del Valle iz Bayera rekao je na konferenciji Budućnost je sada kako će samovozeći automobili biti najveća stvar u razvoju medicine u bliskoj budućnosti

VIDEO

Startupi imaju nevjerojatnu energiju, fokusirani su na rješenje, ne zanimaju ih nikakve prepreke i oni su apsolutna budućnost razvoja medicine u zdravstvenom sustavu, rekao je Jesus del Valle iz Bayera. On je naglasio i kako bi bilo sjajno kad bi  zakonska regulativa, farmaceutska industrija i zakonodavna tijela omogućili veći pristup podataka takvim startup timovima jer za njihova pametna rješenja nužni su im podaci. 

- Startupi su definitivno budućnost razvoja digitalnog zdravstvenog sustava - naglasio je del Valle na drugoj konferenciji digitalne medicine 'Budućnost je sada'

On je  koji dodao i kako je puno veća Njemačka iza hrvatskih projekata digitalne medicine te da oni iz naših primjera imaju dosta za naučiti. 

Tijekom predavanja usporedio je pametne telefone i njihovu moć s telefonima od prije 15-ak godina i rekao kako je dostupnost tehnologije omogućila golemi rast broja startupa, pa tako i velik broj kompanija koje su samo posvećene razvoju umjetne inteligencije u zdravstvu. Tako je i naglasio da će u sljedećem razdoblju najveća inovacija za zdravstvo biti samovozeći automobili, dok je u proteklih 10-ak godina to bio iPhone i ostali pametni telefoni.


"Digitalno iskustvo mora biti kao i kod kuće"

Pacijent mora imati digitalno iskustvo koje je potpuno jednako kao i kad je kod kuće, rekao je Igor Grčić iz tvrtke Aruba na predavanju o digitalnoj transformaciji u medicinskom sektoru. Na konferenciji Budućnost je sada govorio je o novim tehnologijama koje mijenjaju način na koji pacijenti komuniciraju s bolnicama, ali i kako bolnice komuniciraju sa svojim radnicima. 

Predstavljajući vlastita rješenja Grčić je otkrio kako transformiraju bolnice u cijelom svijetu, a svoj Wi-Fi sustav, za koji kažu da je najjači na svijetu, testirali su i na zagrebačkom KBC-u. Iako najjači uređaji podržavaju i više od 150 mobitela, njihov portfelj omogućuje implementaciju u male ustanove, ali i najveće bolnice na svijetu. U isto vrijeme kažu kako se prilagođavaju svakom klijentu. Tako preko njihove mreže liječnicima omogućuju da u svakom dijelu bolnice, od podruma do krova, imaju Wi-Fi glasovne i video pozive bez pucanja signala - što u određenim trenucima doslovno može nekome spasiti život. Isto tako, preko njih se i za pacijente može osigurati funkcioniranje ključnih aplikacija. Kao primjer su naveli Netflix koji u dječjim bolnicama mora raditi kako spada. 

Moderne i velike bolnice koje se sastoje od više zgrada za svakog su prava muka, osobito kad morate obaviti više pregleda. Zbog toga se danas nude i razna rješenja koja omogućuju da te sama 'bolnica' navodi kamo trebaš otići kako bi sve obavio. Jedan od načina na koji Aruba to radi je preko Bluetootha. 

Osim što bolnice mogu svoje pacijente obavijestiti o zakazanom pregledu, liječnici mogu danas sami kreirati svoje aplikacije. Ovdje se radi o sustavu koji ne traži od liječnika da zna programirati, već je rad u njemu jednostavan kao priprema prezentacije u PowerPointu. Liječnici tako mogu unutar ove aplikacije svojim pacijentima slati najvažnije informacije i novosti. 

Hrvatski Telekom sa svojim je partnerima na konferenciji predstavio razna rješenja koja bi mogla imati razne primjene u medicini. Tako je zagrebačka tvrtka Level Up predstavila MendelMax 3D printer na kojem rade godinu i pol, a koji bi mogao imati razne primjene u edukaciji ili pripremama liječnika za razne zahvate.

Tvrtka Citus predstavila je svoj alat BodyMeasures, a radi se o sustavu koji koristi Kinect kamere s Xbox konzole kako bi u samo nekoliko sekundi prikazao cijeli niz mjera vašeg tijela. Sve što trebate napraviti je stati ispred njega, a on će vas detaljno pregledati i prikazati mjere svih vaših udova, udaljenosti među zglobovima, visinu i dob. Proizvod je još u razvoju, a primjenu bi mogao imati kod raznih jednostavnih pregleda gdje može puno brže od čovjeka obaviti golemi broj mjerenja. 

eKarton je put naprijed

Uoči rasprave o elektroničkim kartonima Mario Ravić iz Ericsson NT pojasnio je kako 27 europskih zemalja na neki način ima elektroničke zdravstvene kartone, a da je Hrvatska među zemljama koje imaju sustav koji sabire informacije iz više izvora. Vrijeme i točnost dva su kriterija koja su ključna za zdravstvene kartone, pogotovo u slučaju hitnih slučajeva kad liječnicima takva dostupna informacija može pomoći spasiti život, a s druge strane točnost podataka u kartonu bitna je kad ste recimo na odmoru i ne možete se sjetiti svih terapija.

Ravić naglašava kako je priča o kartonu priča o evoluciji u kojoj je nebo granica. Rješenje koje i Hrvatska razvija je modularno te omogućuje da s vremenom dodamo podatke koji će se vidjeti, ali i ostale sudionike sustava koji će moći pristupiti tim 

No, najvažnijim navodi pacijente i važnost kartona za njih. Tako je činjenica da u Hrvatskoj imamo sve više starijeg stanovništva, ali i da je ponekad teško nabrojiti sve lijekove koje uzimamo i preglede koje smo obavili, dok će uz ovakav sustav to sve biti vidljivo. Osobito uz Portal zdravlja kroz sustav eGrađani. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 0
VIDEO

Što će biti s TikTokom ako ih netko kupi u SAD-u i što to znači za njihove korisnike u Europi?
PRIJETI IM ZABRANA

Što će biti s TikTokom ako ih netko kupi u SAD-u i što to znači za njihove korisnike u Europi?

Plus+ Sa stručnjakom za kibernetičku sigurnost razgovarali smo o pozadini zabrane TikToka, tehnološkim posljedicama ako ih netko kupi i kako bi takav TikTok funkcionirao

Osječki gimnazijalci prijavili su se treći put: U Školi budućnosti došli  smo i do pobjede...
VELIKA MOTIVACIJA

Osječki gimnazijalci prijavili su se treći put: U Školi budućnosti došli smo i do pobjede...

Nastavnica informatike Jelena Radlović i njezini učenici u I. gimnaziji Osijek po treći put su se prijavili za sudjelovanje u edukativnom projektu tvrtki STEMI i Infobip uz podršku A1. Učenici su željni novih znanja
CARNET nabavio 5686 komada opreme i uređaja za pomoć u učenju djeci s teškoćama
ATTEND PROJEKT

CARNET nabavio 5686 komada opreme i uređaja za pomoć u učenju djeci s teškoćama

U dvije godine provedbe 32 odgojno-obrazovne ustanove u 22 grada opremljene su modernim uređajima, računalima i programima, te su educirani stručnjaci koji rade s djecom s teškoćama