Obavijesti

Tech

Komentari 3

Na dubini od 1000 metara u Lukinoj jami pronašli dvokrilca

Na dubini od 1000 metara u Lukinoj jami pronašli dvokrilca
1

Hajdi je novootkriveni stanovnik Lukine jame. Ovog letećeg dvokrilca pronašli su na otprilike 1000 metara dubine. Nova vrsta dobila je ime po Hajdima, vilinskim glasnicima

VIDEO

Hajdi je novootkriveni stanovnik Lukine jame. Ovog letećeg dvokrilca pronašli su na otprilike 1000 metara dubine. Nova vrsta dobila je ime po Hajdima, vilinskim glasnicima sudbine koji su, prema slavenskoj mitologiji, živjeli u špiljama.

Hrvatski, njemačkihi norverški znanstvenici zaključili su da je podzemni leteći krilac nova vrsta koja nije pronađena nigdje drugdje na svijetu osim u našoj najdubljoj jami na sjevernom Velebitu. Super otkriće službenoj je potvrdio i stručni rad o ovoj vrsti objavljen je prije nekoliko dana u znanstvenom časopisu PLoS ONE.

Hajdi je specifičan po tome što je trenutno jedina poznata leteća životinja koja cijeli svoj životni vijek provodi u špilji. Ostale životinje su površinske vrste koje u špiljama obitavaju samo tijekom jednog razdoblja životnog ciklusa.

Riječ je o vrsti kojsu prvi put našli 2010. godine prilikom ekspedicije Hrvatskog biospeleološkog društva, da bi 2013. godine istraživači, pomoću zamke, skupili još desetak primjeraka.

- Vodene ličinke žive u vodi sve dok se ne pretvore u komarca koji potom leti prema van. Imaju male oči i duga krila te ostale karakteristike koje imaju špiljske životinje prilagođene životu u mraku - kaže Marko Lukić s Institua Ruđer Bošković.

Ipak, podzemni leteći dvokrilac nije poput svih ostalih špiljskih životinja.

- Pronađene su samo ženke, stoga postoji mogućnost da je ova vrsta jednospolna. No, za takve zaključke treba provesti dodatna istraživanja - kaže biologinja Martina Pavlek iz Hrvatskog speleološkog društva.

Daljnja istraživanja ove vrste ovise o financijskih mogućnostima te pronalasku sponzora koji bi podržao ekspediciju.

Ovo otkriće samo je jedno u nizu kada je riječ o špiljama Dinarskog krša koje su najbogatije na svijetu po broju špiljskih vrsta. Naime, svake godine u hrvatskim se špiljama opiše do desetak novih vrsta koje su u večini slučajeva endemi Hrvatske ili Dinarida.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 3
VIDEO

Otkrijte što sve Google zna o vama: Prati vam lokaciju, a lako prepoznaje i vaš glas...
SAMO ZA HRABRE

Otkrijte što sve Google zna o vama: Prati vam lokaciju, a lako prepoznaje i vaš glas...

Koliko imate godina, što vas zanima, imate li djecu, gdje živite i kamo ste putovali, koje jezike govorite i još puno toga najveća svjetska tražilica zna o vama

Dva hita stigla na tržište: Vozili smo novi VW Passat i Tiguan
HRVATSKA PREMIJERA

Dva hita stigla na tržište: Vozili smo novi VW Passat i Tiguan

Novi Volkswagen Passat i Volkswagen Tiguan stigli su na hrvatsko tržište, a mi smo ih već imali priliku voziti
Cyber kriminal odnosi bilijune dolara. Stručnjak otkriva kako hakeri koriste i AI za nove udare
GDJE NAJVIŠE GRIJEŠIMO

Cyber kriminal odnosi bilijune dolara. Stručnjak otkriva kako hakeri koriste i AI za nove udare

Plus+ Kibernetički kriminal i u Hrvatskoj je lani bilježio velik skok, očekuje se da će globalni trošak eksplodirati. Stručnjak za informacijsku sigurnost otkriva gdje najviše griješimo, ali i što poduzeti da se zaštitimo