Obavijesti

Tech

Komentari 57

Na Mars stiže europski modul: "Halo, ima li znakova života?"

Na Mars stiže europski modul: "Halo, ima li znakova života?"
1

DRUGI POKUŠAJ: Europski modul Schiaparelli trebao bi pripremiti put za europski rover 2020. godine. Europska svemirska agencija želi dokazati da je planet Mars živ

Europski modul Schiaparelli sutra će sletjeti na Mars. Lansiran je prije sedam mjeseci, a svime upravlja Europska svemirska agencija (ESA) iz centra u Darmstadtu u Njemačkoj. 

Kad dođe na dva metra od tla, odbacit će svoje motore i pasti na površinu. Pad bi trebala ublažiti posebna struktura za amortizaciju unutar “landera”. O tome će odmah obavijestiti kontrolni centar. Poruka bi trebala doći sa zakašnjenjem od 10 minuta, koliko treba da stigne na Zemlju. Schiaparelli će u njoj poslati podatke o temperaturi, vlazi, gustoći i električnim svojstvima Marsa.

Samu misiju, pod nazivom ExoMars 2016 (Exobiology on Mars), ESA je pokrenula u suradnji s Rusijom. Na Crvenom planetu trebala bi tražiti znakove života. 

- Naš je cilj dokazati da možemo sletjeti na površinu, istraživati i uzeti podatke - izjavio je znanstveni savjetnik ESA-e Mark McCaughrean pred početak manevriranja. 


Inače, modul za slijetanje Schiaparelli predstavlja prvu fazu misije ExoMars. U drugoj fazi na Mars bi trebao sletjeti rover koji bi lansirali 2020. 

- Ako na Marsu postoji život, nije vjerojatno da će se pronaći na površini koju bombardiraju ultraljubičaste i kozmičke zrake. No tragovi metana u tankoj atmosferi Marsa mogu biti pokazatelj da se nešto ‘kuha’ dublje ispod površine - pojašnjavaju znanstvenici. 

Kako metan ne bi dugo preživio Sunčeve ultraljubičaste zrake, znanstvenici vjeruju da mora iz nečega doći. Prvi izvor metana predstavljaju vulkani, a drugi jednostanični mikrobi metanogeni koji na Zemlji žive na mjestima bez kisika, poput životinjskih trbuha, gdje ugljični dioksid pretvaraju u metan.

Prava inovacija 

Schiaparellija će štititi vanjski modul. On je inovacija svemirske agencije i testiraju ga za drugu upotrebu

Sletit će za šest minuta

Od ulaska u atmosferu do slijetanja modulu će trebati šest minuta. Istraživat će vrijeme na Marsu

Radit će samo osam dana

Modulu će najveći neprijatelj na tlu biti prašina. Baterija će mu izdržati do osam dana

1,3 milijarde eura 

Toliko stoji misija slanja modula na Mars. Mala cijena ako pronađu mikrobe...

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 57
Kristijan Iličić: Na Maliju sam ležao 50 sati pokriven u jednom čamcu, skrivao se od terorista
EKSKLUZIVAN INTERVJU ZA 24SATA

Kristijan Iličić: Na Maliju sam ležao 50 sati pokriven u jednom čamcu, skrivao se od terorista

Poznati travel influencer prvi je Hrvat koji je proputovao svih 197. država svijeta. Šri Lanka mu je bila posljednja na listi, otkriva nam u koju se zemlju ne bi vraćao, koja mu je najdraža, ali i kako je sve krenulo
Ilona skinula zaručnički prsten u 'Ljubav je na selu': 'Ivice, dobio si tri prilike i sve tri si zeznuo!'
ZAVRŠILA ROMANTIČNA PUTOVANJA

Ilona skinula zaručnički prsten u 'Ljubav je na selu': 'Ivice, dobio si tri prilike i sve tri si zeznuo!'

Ilona je nakon zaruka vidjela da se Ivica dopisivao s bivšim djevojkama. 'Problem je što ne znam mogu li prijeći preko stvari koje si napravio, ne samo s Klarom... To je bio samo test', rekla je
Zašto hrvatski sportaši hrle u Beograd na liječenje? Pregled je 5000 eura, a metode upitne...
MISTERIOZNI 'ČUDOTVORCI'

Zašto hrvatski sportaši hrle u Beograd na liječenje? Pregled je 5000 eura, a metode upitne...

Marijana Kovačević pomogla je Modriću da igra polufinale Lige prvaka, hvali je i Đoković, a metode krije godinama i suočila se s optužnicom za nadrliječenje. Andreja Milutinović radio s Perišićem, Petkovićem...