NASA-u su osnovali 1. listopada 1958., a samo 11 dana nakon njenog osnutka lansirali su prvu letjelicu. Cilj joj je bio doći do Mjeseca, no to se nije dogodilo
Prvi let NASA-e: Istraživanje svemira nije imalo laki početak
NASA se u svojih 57 godina postojanja može pohvaliti mnogim ostvarenjima. Poslali su prve ljude na Mjesec, rovere na Mars te mnoge sonde i letjelice koje istražuju svemir.
Samo ove godine NASA se pohvalila otkrivanjem planeta koji neodoljivo podsjeća na Zemlju, otkrili su nam mnoga nova saznanja o Plutonu, a saznali smo i da na Marsu ima vode. NASA desetljećima mijenja način na koji vidimo svemir. Otkrića ove američke svemirske agencije doprinijela su boljem shvaćanju našeg planeta i svega što ga okružuje.
A sve je počelo davne 1958. godine, samo 11 dana nakon što je NASA službeno osnovana. Na današnji dan, 11. listopada 1958., NASA je lansirala svoju prvu svemirsku letjelicu - Pioneer 1.
Lansiranje je bilo uspješno, no letjelica nije došla do svog cilja - Mjeseca, zbog pogreške u programiranju posljednje faze lansiranja koja je uzrokovala grešku u brzini izgaranja i kuta. Dosegnula je udaljenost od 114.400 km od Zemlje.
Ipak, Pioneer 1 je poslao 43 sata vrijednih podataka prije nego što je dva dana kasnije pala u Tihi ocean.
NASA-in Pioneer program trajao je do 1978. godine, a u tom razdoblju poslali su mnoge letjelice kako bi istraživale svemir. Najuspješnije letjelice iz Pioneer programa bile su Pioneer 10 i Pioneer 11 koje su tada dosegnule najveću udaljenost od Zemlje. One su na sebi imale ugrađene pločice koje su prikazivale muškarca i ženu te podatke o podrijetlu sondi u slučaju da letjelice nalete na inteligentne izvanzemaljce.
NASA je 1995. izgubila kontakt s Pioneerom 10, a s letjelicom Pioneer 10 vezu su izgubili 2003., kada je letjelica bila 12 milijardi kilometara udaljena od Zemlje. NASA je 1977. godine lansirala Voyager 1 i 2 letjelice koje su sada gotovo 20 i malo više od 16 milijardi kilometara udaljene od Zemlje.