Montažne kuće su na naše tržište ušle na mala vrata, početkom 80-tih, primarno kao vikendice. Slovenci su vjerno pratili trendove u Austriji, pa je kod njih montažna gradnja danas gotovo jednako zastupljena kao i klasična
Što su to uopće montažne niskoenergetske kuće?
Montažne kuće su na naše tržište ušle na mala vrata, početkom 80-tih, primarno kao vikendice. Slovenci su vjerno pratili trendove u Austriji, pa je kod njih montažna gradnja danas gotovo jednako zastupljena kao i klasična.
Kod nas je tradicionalna gradnja ciglom i dalje najzastupljeniji vid gradnje. Jedan je razlog što kuću gradite jednom u životu i ne želite riskirati s novim materijalima, tehnologijama i/li neadekvatno educiranim izvođačima. Drugi je razlog nedovoljna informiranost o alternativnim načinima gradnje. No desetljeća iskustva u gradnji, razvoju tehnologije i materijala, iskustvima stanovanja i održavanja te racionalna potrošnja energenata ohrabrila su Hrvate da se otvore prema ovoj kvalitetnoj alternativi klasičnoj kući.
Na našem tržištu dostupne su klasične montažne kuće od gotovih drvenih „sendvič“ panela izoliranih kamenom vunom, koje se svojim vanjskim izgledom ni po čemu ne razlikuju od klasičnih zidanih kuća. Za one koji upravo žele zadržati topao i prirodni izgled kuće, dostupne su montažne kuće s vidljivim drvenim trupcima. Kao najveća prednost montažnih kuća ističe se brzina i jednostavnost gradnje i odlična energetska svojstva. Detaljne certifikate materijala i postupaka nude sve bolje tvrtke na našem tržištu, što predstavlja dodatnu sigurnost kupca.
Koje su konkretne prednosti montažne kuće vidjeli obitelj Regović i Ljeljak, donosimo u sljedećim člancima u NEK 2.