Sve dok Rayu Tomlinsonu na pamet nije pala ideja kako s jednog računala mail poslati na drugo, elektronička pošta mogla se slati samo unutar jednog uređaja...
Jeste li znali? Slavni znak @ ima korijene u srednjem vijeku
Kako bi uspio poslati mail s jednog na drugo računalo, Tomlinson je između korisničkog imena i imena računala stavio znak '@', a taj se simbol, kao što znate i sami, održao sve do danas. Dapače, on je u potpunosti revolucionarizirao ljudsku komunikaciju i zauvijek ju promijenio.
Ray Tomlinson je inače preminuo početkom ožujka u 74. godini, a danas ga smatramo ocem e-maila, a time i, na neki način, modernog komuniciranja.
Tomlinson je kasnije potvrdio da je simbol '@' iskoristio jer se on u računalstvu koristio vrlo rijetko, pa su zbog toga postojale vrlo male šanse da 'zbuni' tadašnje primitivne programe i operativne sustave.
Povijesni kontekst
Inače, objašnjava autor knjige 'Tajnoviti simboli: Tajni život interpunkcije' Keith Houston, simbol '@' bio je prisutan na pisaćim mašinama još u 19. stoljeću. Tada se naime stavljao između količine nekog proizvoda i i cijene jedinke tog proizvoda.
Zbog toga je 'završio' i na tipkovnicama. On je naime imao poslovnu primjenu i mnogi su imali potrebu za njim. Godine 2000. talijanski je akademik Giorgio Stabile na temelju pisma iz 1536. godine zaključio da je '@' tada bio uobičajeni znak za različite mjerne jedinice.
Jedan je španjolski novinar pak došao do carinskih dokumenata iz 15. stoljeća i zapazio da se tada @ koristio kao mjerna jedinica za težinu.
Očekivano, najstariji dokument u kojem se koristio danas popularni simbol je - religijski. U prijevodu jednog dokumenta s grčkog na bugarski jezik iz 1345. godine, simbol @ koristi se umjesto slova 'A' u riječi 'Amen'. Taj dokument danas se čuva u Apostolskoj biblioteci u Vatikanu i nije poznato zašto se @ koristio u tom kontekstu.