Žene stoje iza gotovo trećine od 224.000 zahtjeva za međunarodnim priznanjem patenta u 2017. godini, što je znatno više nego ranijih godina
Trećinu patenata u prošloj godini osmislile su žene
Vrijeme je da povećamo potporu i ulaganja u žene i djevojke koje se žele baviti znanstvenim istraživanjem, izjavio je 11. veljače glavni tajnik Ujedinjenih naroda António Guterres, povodom obilježavanja Međunarodnog dana žena i djevojaka u znanosti.
On je tada izjavio i da unatoč tome što djevojčice i dječaci imaju potencijal da slijede svoje ambicije u svakom polju, pa tako i u znanosti, zbog sustavne diskriminacije udio žena u znanosti diljem svijeta iznosi manje od 30%.
Ipak, najnovije izvješće UN-ove Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo (WIPO) pokazuje da žene stoje iza gotovo trećine od 224.000 zahtjeva za međunarodnim priznanjem patenta u 2017., što je znatno više nego ranijih godina.
UN je pozdravio znatan napredak udjela žena među izumiteljima, ali i upozorio da je razlika među spolovima i dalje velika. Prvi čovjek WIPO-a Francis Gurry pozdravio je u priopćenju inovativna, kreativna postignuća žena diljem svijeta.
- Međunarodni zahtjevi za prijavom patenata važno su mjerilo za mjerenje inovativnih aktivnosti u suvremenoj globalnoj ekonomiji, a u prošlom su desetljeću patenti koje su osmislile žene činile su 23 posto ukupnih- rekao je Gurry, te dodao da je potrebno ostvariti puni paritet žena i muškaraca na tom polju.
Među planetarno poznatim izumima za koje su zaslužne žene navode se i pivo, četka za kosu, igra monopoli, pelene za jednokratnu upotrebu, čokoladni kolačići, signalna raketa, ali i knjige o Harry Potteru.
Podaci WIPO-a pokazuju da je Južna Koreja najbolja kada je u pitanju ravnopravnost spolova u inovacijama, jer je ondje omjer 'pedeset-pedeset'. Druga je Kina gdje su žene prijavile 48 posto patenata. U vodećoj zemlji po prijavi patenata, Sjedinjenim Državama, žene potpisuju 33 posto prijava, a udio žena najveći je na polju biotehnoloških patenata gdje su one zaslužne za njih 58%, a slijede farmacija i kemija. Najmanje ih je u mehanici, samo 14 posto.