Obavijesti

Tech

Komentari 0

U novoj školi u Engleskoj na satu matematike slušamo rock

U novoj školi u Engleskoj na satu matematike slušamo rock
1

Klinci su ovdje opušteni, veseli, nisu pod stresom kao kod nas, primjećuju Jasmina i Zlatko, koji su sa četvero djece zbog posla preselili u Veliku Britaniju. U školi se poštuje vrijeme koje djeca provode s roditeljima

VIDEO

Nedostaje nam more. I prijatelji. Ali ovdje u školi nam je bolje, divan je osjećaj kad znaš da možeš pokazati najbolje od sebe.

Kaže nam to 10-godišnja Dina, čija se šesteročlana obitelj ovo ljeto iz Zadra preselila u Veliku Britaniju. Od ponude za posao u Velikoj Britaniji do preseljenja prošlo je svega nekoliko mjeseci, a 16 godina poduzetničke avanture zamijenio je rad u uredu velike tvrtke. Kako su troje od njihovih četvero djece u školi, kažu nam Zlatko Zlatunić (42) i Jasmina Madžarac (40), vrlo važan faktor u odluci o preseljenju bio je priuštiti djeci bolju priliku, bolju edukaciju i veću šansu za napretkom.

4
| Foto: Privatna arhiva/pixsell

- U odluci o najmu kuće presudio je odabir škole. Djeca su završila 7., 3. i 2. razred u Zadru, u velikoj školi s više od 1500 djece. Imali su odlične nastavnike, odličan uspjeh, ali škola je imala i niz nedostataka. Vjeronauk u satnici, koji ne pohađaju, pa sjede u hodniku dva puta tjedno. Informatika kao izborni predmet u popodnevnim satima, s ograničenim brojem djece koja mogu pohađati taj sat. Nemogućnost škole da postavi kuhinju za topli obrok - nabrajaju nam probleme s kojima su se susretali tijekom školovanja njihove djece u Hrvatskoj.

Mesni i vegetarijanski meni svaki dan

I stoga je, kažu, odabir kvalitetne škole za osmogodišnjaka, desetogodišnjakinju i četrnaestogodišnjakinju bila jedna od najvažnijih odluka u najvećoj životnoj avanturi njihove obitelji. Škole u Engleskoj ocjenjuju se prema kriterijima izvrsnosti ocjenama od 1 (izvrsno) do 4 (neodgovarajuće). Jasmina i Zlatko su za život odabrali Wetherby, malo mjesto između Yorka, prekrasnog turističkog mjesta, i Leedsa, jednog od najvećih gradova u Engleskoj.

- Nikakvih provjera ocjena iz Hrvatske nije bilo. Provjera znanja engleskog odrađena je u hodu, u prvih nekoliko dana i kroz igranje Board game s ravnateljicom škole. Klinci nisu ni shvatili da je to bila provjera - kaže Jasmina.

Najveću zabrinutost, ističu, djeca su pokazivala za uniforme. U engleskim školama su obavezne, a trošak uniforme snose roditelji. Drugi trošak nove školske godine je topli obrok.

- Mi smo bili oslobođeni uniformi prvih nekoliko dana. Osoblje škole nas je pozvalo da pogledamo kako ostali učenici izgledaju da bismo odabrali uniformu i odjenuli se adekvatno.

Topli obrok uplaćuje se online, 12,5 funti tjedno (2,5 funte dnevno - dakle 20-ak kuna). U cijenu je uključen izbor između dva menija - mesnog i vegetarijanskog, svježe sezonsko povrće te desert koji obavezno uključuje voće. Plaćeni obrok nije obavezan, ali ako osoblje škole utvrdi da dijete u školi jede nezdravi obrok koji je donijelo od kuće, imaju pravo pozvati roditelje na razgovor - opisuju nam roditelji.

Nema ocjena i knjige ostaju u školi

Uz užinu, bočicu vode i opremu za tjelesni dva puta tjedno, u školu ne nose ništa drugo. Naime, sve knjige ostaju u školi.

- Nema ocjena. Smatraju da je psihički pritisak ocjenjivanja prevelik za djecu. Pravi testovi (oni na koje smo se mi navikli) su na kraju 2., 6. i 11. godine. Ti bodovi se računaju dalje pri odabiru škole. Prema riječima nastavnika, trude se da testovi ne izazovu paniku i strah kod djeteta. Posebno nas je oduševilo kad su nam rekli da naglasak stavljaju na smanjenje pritiska na djecu, učenje kroz igru i slobodno vrijeme poslije škole provedeno s roditeljima. Nema domaće zadaće, odnosno postoje posebne aplikacije na kojima se radi u školi, no djeca i kod kuće mogu završiti zadatke - objašnjavaju Jasmina i Zlatko.

U učionicama umjesto ploče koriste monitor osjetljiv na dodir, na kojem nastavnici rade prezentacije, a djeca crtaju i pišu posebnom olovkom koja mijenja boju.

Svi uče plivanje i prvu pomoć

- U svakoj učionici je poseban dio s klupama složenim u krug, gdje 6-8 djece može obavljati grupne zadatke. Uz to svaka učionica ima odvojeni prostor za individualni rad. U učionici je kao i kod nas, do 30-ak djece. Sustav nagrađivanja im je provučen kroz cijelu nastavu. Naše srednje dijete je trenutačno jedno od troje djece koja su ‘Star of the Week’ (‘zvijezda tjedna’) - kažu.

Posebno ih je razveselilo što se učenici 4. godine jednom tjedno idu na bazen. Cilj je da ove godine sva djeca nauče plivati, spašavati i pružiti prvu pomoć.

- Tableti u školi, učionica s računalima, muzička učionica samo su dio onoga što nas je oduševilo. Također, prema kurikulumu za Year 4 - dijete od 8 godina ima u nastavi za ovu godinu programiranje, sigurnost na internetu, animaciju i multimediju i slične stvari. Na satu se koriste You Tube servisom, gledaju dokumentarce Horrible Histories, šaljive animirane i snimljene priče iz povijesti i slušaju rock dok rješavaju matematiku - nabrajaju Zlatko i Jasmina, koji još nijednom nisu požalili odluku da s djecom odu u inozemstvo.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 0
VIDEO

Informatika je u Hrvatskoj i dalje 'muško' zanimanje: Dečki su spretniji s računalima...
STEM JE ZA SVE

Informatika je u Hrvatskoj i dalje 'muško' zanimanje: Dečki su spretniji s računalima...

Istraživanje IDIZ-a pokazuje da su djevojke u Hrvatskoj još nesklone STEM zanimanjima. Razgovarali smo sa stručnjakinjom za AI, dr. Lanom Žajom, zašto je tako i hoće li nas umjetna inteligencija prestići

Lana Žaja: Već razgovaramo o pravima robota, a još nismo riješili ravnopravnost spolova
UMJETNA INTELIGENCIJA U ŠKOLI

Lana Žaja: Već razgovaramo o pravima robota, a još nismo riješili ravnopravnost spolova

Doktorica informacijskih znanosti Lana Žaja objavila je knjigu "Povijest umjetne inteligencije". Razgovarali smo s njom o ženama u STEM-u i primjeni umjetne inteligencije u obrazovanju
Otkrivamo cijene preskupih izleta: Ni ulaznice za muzeje nisu besplatne za učenike
RODITELJI ŠOKIRANI

Otkrivamo cijene preskupih izleta: Ni ulaznice za muzeje nisu besplatne za učenike

Roditelji se pitaju što košta i po 60 eura za dan, u agencijama kažu - mi smo nemoćni, svi računaju punu cijenu, a cijene su od lani porasle od 10 do 15 posto