Virusna imunoterapija u tijelu oboljelog od raka funkcionira tako da prvo napadne tumorske stanice, a onda se počne umnažati u njima, ali i u zdravim stanicama
Virus prehlade novo oružje u liječenju agresivnog raka kože
Znanstvenici su pronašli prvi pouzdan dokaz da se protiv raka možemo boriti genetski modificiranim virusima koji napadaju tumorske stanice. Od ovog otkrića već u idućem desetljeću mogli bi profitirati svi oboljeli.
Istraživanja su vršena na melanomu, najagresivnijem obliku raka kože s visokim stupnjem smrtnosti pacijenata. Stručnjaci iz britanske bolnice Royal Marsden Hospital i Instituta za istraživanje tumora oboljele od melanoma tretirali su virusom prehlade i tako produžili njihove živote, piše Independent.
U nekih pacijenata rezultati su bili i bolji od očekivanih. Iako su svi imali agresivan i neoperabilan oblik malignog melanoma, oni koji su tretirani virusnom terapijom, poznatom i kao T-VEC, živjeli su u prosjeku 20 mjeseci duže od pacijenata koji su dobivali konvencionalnu terapiju.
Virusna imunoterapija u tijelu pacijenta funkcionira tako da prvo napadne tumorske stanice, a onda se počne umnažati u njima, ali i u zdravim stanicama. Umnožavanje virusa izaziva oštećenje i uništenje tumorskih stanica dok virusi u zdravim stanicama potiču organizam na imunološki odgovor.
Znanstvenici vjeruju kako se ova terapija može dodatno usavršiti te da će nam virusi vrlo brzo postati novo dodatno oružje u borbi protiv svih oblika raka.