Znanstvenici koji provode istraživanja na Zelenortskim otocima tvrde da su pronašli dokaze da je ondje prije 73.000 godina nastao megatsunami visok čak 244 metra
Zemlji prijeti megatsunami? Našli dokaze velikog potopa
Znanstvenici koji provode istraživanja na Zelenortskim otocima tvrde da su pronašli dokaze da je ondje prije 73.000 godina nastao megatsunami visok čak 244 metra, piše Daily Mail.
Divovski plimni val formirao se nakon iznenadnog urušavanja dijela velikog vulkana i doslovce je potopio otok Santigao. Svoje su nalaze znanstvenici objavili u uglednom časopisu Science Advances, a u studiji upozoravaju na veliku opasnost od iznenadnih urušavanja vulkana danas.
- Urušavanje može biti ekstremno brzo i katastrofalno te je u stanju izazvati divovske tsunamije - rekao je voditelj istraživanja Ricardo Ramalho s američkog sveučilišta Columbia. Napominje i kako ovakve katastrofe nisu česta pojava, ali da treba biti na oprezu.
Urušavanje tla navodno se dogodilo na vulkanu Fogo prije 73.000 godina. Danas je visok 2829 metara, a u prosjeku proradi svakih 20 godina. Posljednji put je izbacio lavu prošle jeseni.
Tijekom jedne ekspedicije na Santiagu, prije nekoliko godina, znanstvenici su uočili neobične stijene udaljene više od 600 metara od obale na nadmorskoj visini od gotovo 200 metara. Izgledom su bile potpuno drugačije od vulkanskog tla iz kojeg strše. Dapače, jako nalikuju stijenju kakvo se može vidjeti na samoj obali Santiaga.
Znanstvenici su došli do zaključka kako je goleme stijene do te nadmorske visine i do te udaljenosti od obale mogao donijeti samo megatsunami. Visinu plimnog vala izračunali su na temelju procijenjene energije kojom su najteže stijene mogle biti istrgnute s obale i odbačene u brda.
Nema sumnje da može doći do urušavanja vulkana. Najmanje osam manjih vulkana urušilo se na Aljasci, Japanu i drugdje u posljednjih nekoliko tisuća godina, a neki od njih proizveli su tsunamije.
No, većina znanstvenika još smatra upitnim mogu li se veliki vulkani tako naglo urušiti kao što sugerira ova studija. Skloniji su mišljenju da se postupak odvija u fazama te da se pritom izazivaju manji tsunamiji.