Obavijesti

Tech

Komentari 42

Bez njih svijet ne bi bio isti: Ove žene mijenjale su znanost

Bez njih svijet ne bi bio isti: Ove žene mijenjale su znanost
11

Ove su žene hrabro ušle na područja kojima su dominirali muškarci te su postale zaslužne za neka najbitnijih otkrića i svojim radom promijenile svijet znanosti

VIDEO

Sally Ride i Valentina Terješkova
Ruskinja Valentina Terješkova upisala je 1956. u Jaroslavlju tehnikum lake industrije, a uz posao i učenje bavila se i padobranstvom. Kako je to bio dio treninga ruskih kozmonauta, javila se Sovjetskom svemirskom centru u Moskvi, a 1962. pozvana je u Zvjezdani grad gdje je započela s pripremama za svemirski let. Izabrana je među 400 žena, a uz nju su se pripremale još četiri žene. No, Terješkova je jedina poletjela u svemir i to 1963. godine. Sljedeća Ruskinja u svemir je letjela tek 19 godina kasnije. Amerikanka Sally Ride umrla je prošle godine u 62. godini, a 1983. godine postala je prva Amerikanka u svemiru. Poletjela je u Challengeru. 

Jane Goodall
Engleskinja kaže da joj je igračka čimpanze koju joj je otac poklonio 'kriva' za njenu ljubav prema životinjama. U Tanzaniju je otišla dok je imala 23 godine kako bi proučavala čimpanze, a to je nastavila raditi 45 godina te je postala najcjenjeniji svjetski  stručnjak za čimpanze.

Lise Meitner
Austrijska fizičarka proučavala je radioaktivnost i nuklearnu fiziku, a njoj u čast nazvan je kemijski element 109 meitenerij. Tek su joj u 21. godini dozvolili da upiše Sveučilište u Beču, a nakon doktorata je otišla u Berlin gdje je radila s Ottom Hahnom. No kako je bila žena i iz židovske obitelji, nisu joj dali da koristi laboratorij te je radila iz podruma. S Hahnom je radila na projektu nuklearne fisije, no samo je Hahn dobio Nobela 1944. godine. Ta su se otkrića mogla koristiti u izradi atomske bombe, na čemu Meitner nije htjela sudjelovati. 

Marie Curie
Vjerojatno najslavnija znanstvenica, rodom je iz Poljske. U braku s Pierreom Curijem otkrila je kemijske elemente polonij i radij, a 1903. dobili su Nobela za fiziku. Curie je dobila Nobelovu nagradu za kemiju i 1911. godine. Ona je prva žena koja je bila profesor na Sorbonni te je pokrenula institute u Parizu i Varšavi koji su i danas aktivni. Prva je žena koja je dobila Nobela i jedina koja ga je dobila za dva različita područja.

Maria Mitchell
Maria je kao djevojčica od oca naučila promatrati nebo i zvijezde, a tad je naučila služiti se i teleskopom i sekstantom. U 17. godini počela je djevojke poučavati matematici i prirodnim znanostima, a 1847. otkrila je komet koji je nazvan po njoj. Prva je Amerikanka koja bila profesionalni astronom, ali i prva žena koja je predavala astronomiju.

Mary Anning
Svoju arheološku karijeru započela je u 11. godini kad je s bratom mislila da je iskopala kostur krokodila kod kuće u Engleskoj. No, to je bio Ichthyosaurus. Kasnije je sakupljala fosile, a kao paleontolog je postala poznata po brojnim otkrićima koja su pomogla znanstvenicima u slaganju slike morskog života tijekom razdoblja jure. Nije imala formalo obrazovanje, ali brojni poznati arheolozi dolazili su u Englesku kako bi radili s njom.  

Caroline Herschel
Njemačko-britanska astronomkinja surađivala je dugo s bratom Williamom, a značajna je po tome što je prva žena koja je otkrila neki komet. Kasnije ih je otkrila još sedam. Rodila se 1750. godine, a umrla 1848.

Émilie du Châtelet
Francuskinja koja je živjela u prvoj polovici 18. stoljeća udala se i rodila troje djece prije no što se zainteresirala za znanost. U 27. godini počela je proučavati matematiku i fiziku, a interes za znanost pojačao se u vezi s Voltaireom. U njenoj su kući napravilii laboratorij. Značajna je po tome što se njen prijevod Newtonova djela Principia Mathematica i danas koristi kao standard u Francuskoj.

Hipatija
Iako manje poznata, Hipatija je bila grčka filozofkinja i matematičarka koja je živjela u Aleksandriji gdje je oko 400. godine postala voditeljica filozofske škole. Poznata je kao prva žena koja je proučavala i bavila se matematikom. Za progona cara Teodozija II. napali su je kršćani koji su je izvukli iz kola, svukli do gola, raskomadali je i spalili. 

Iva Tolić Norrelyke 
Zagrebačka znanstvenica zaslužna je za otkriće koje će postati temelj za nove i drugačije lijekove protiv raka. Na Institutu “Max Planck” u Dresdenu je proučavala stanice kvasca te su otkrili da  nitasti proteini (mikrotubuli) odgovorni za diobu stanica ne rastu izravno prema središtu kromosoma, kako se do sada vjerovalo, nego u vrtnji, ovisnoj samo o temperaturi, trepere oko središta kromosoma dok ih ne uhvate. Nakon kvasca plan je prelazak na ljudske stanice, a lijekovi na temelju tih otkrića bi mogli nastati za 20-30 godina. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 42
VIDEO

Alarm u Appleu: Ne rade alarmi na iPhoneu, hitno rješavaju bug
ZASPALI ZBOG GREŠKE

Alarm u Appleu: Ne rade alarmi na iPhoneu, hitno rješavaju bug

Apple je potvrdio da su upoznati s problemom. No još nije poznato zbog čega se uopće kvar pojavio i što korisnici mogu poduzeti dok ne stigne rješenje

Prvi spam ikad naljutio je 393 ljudi, evo što je pisalo u poruci
BIJES U ARPANETU

Prvi spam ikad naljutio je 393 ljudi, evo što je pisalo u poruci

Na današnji dan 1978. godine Gary Thuerk iz tvrtke DEC postao je prvi (poznati) spammer. Umjesto da šalje zasebnu poruku svakom primatelju, poslao je poruku na skoro 400 ljudi
Isprobali smo 360 Botslab Kids Watch E3 pametni sat za djecu
UVIJEK ONLINE

Isprobali smo 360 Botslab Kids Watch E3 pametni sat za djecu

Pametni sat za djecu E3 dolazi s jednostavnim sučeljem koje će djeca lako svladati, roditelji preko mobilne veze mogu pratiti lokaciju i kontaktirati mališane, a sat ima i kameru