Ako je na Petrova bilo pritisaka, oni su više dolazili od biskupa i desnice, koji su željeli raskinuti njegov savez s "lažljivim komunistima", kako reče biskup Košić.
Kojeg li čuda, Petrov ipak ne ide s "lažljivim komunistima"
I tako, Božo Petrov se naljutio.
Pa raskinuo već dogovoreni savez s koalicijom Hrvatska raste.
Što bi se tek dogodilo da je postao premijer i naljutio se na prvoj sjednici Vlade? Vjerojatno bi i tada bez riječi prošao pored novinara, poslao Zoranu Milanoviću SMS, poručio preko medija da mu je dosta tih nazivanja njegovih zastupnika i da ne želi više biti s njima u koaliciji.
Sva sreća da se to dogodilo na vrijeme. Da smo vidjeli kako se Božo (Plači)Petrov ponaša kad je ljut.
Dakle, nakon mjesta predsjednika Hrvatskog sabora, Most je sada odbio i mjesto predsjednika Vlade. Obje ponude dao im je SDP. Obje ponude njegovi čelnici su odbili uz veoma nemušta obrazloženja.
Prvo su se dogovorili da Robert Podolnjak sjedne na čelo Sabora, pa ostali spuštenih ruku kad je došlo vrijeme da se konstituira Sabor. Sada su se navodno dogovorili da Petrov bude premijer, a kad je trebalo odnijeti potpise na Pantovčak, čelnik Mosta je sve to prekinuo.
Jer se navodno jako naljutio.
Lažljivi komunisti
Sve to dogodilo se nakon pisma HDZ-a u kojem poručuje da je spreman za nove dualne pregovore s Mostom. Dogodilo se nakon žestoke reakcije biskupa Košića u kojem optužuje Petrova da dovodi na vlast "lažljive komuniste". Dogodilo se nakon medijskih napisa da je čak devetero zastupnika Mosta protiv koalicije sa SDP-om. Dogodilo se nakon opomene Tomislava Karamarka da Most ne smije dovesti na vlast one koji "negiraju Hrvatsku" i "s Hrvatskom nemaju nikakve veze".
I ono najvažnije, taj preokret dogodio se nakon konzultacija kod Kolinde Grabar Kitarović.
Na koje je Petrov došao dva sata ranije. Koje su trajale kratko. I na koje je došao sam. Da može opet nasamo razgovarati s predsjednicom.
Ali svejedno je za sve optužio SDP.
Zoran Milanović i Vesna Pusić pozvali su stoga zastupnike Mosta da se izjasne tko je na njih vršio pritisak iz SDP-a, ali ne treba se nadati odgovoru.
Milanović je na press konferenciji otkrio da je Most u pregovorima tražio sedam ministarstava, što je gotovo polovica ukupnog broja njihovih zastupnika u Saboru, ali i spomenuo da je Most tražio čak i Ministarstvo unutarnjih poslova i cijeli represivni aparat.
Zašto je Mostu bilo toliko stalo da dobije MUP?
Most želi MUP
Mala reformska skupina lokalnih političara bez državnog ni bilo kakvog sličnog iskustva, ali još važnije, bez transparentnog zaleđa, bez jasnih donatora i interesnih skupina, traži resor policije.
Zašto baš to?
Božo Petrov nije dao novinarima izjavu po izlasku iz Ureda predsjednice, na ulici raskinuo koaliciju, ubrzo nakon toga Tomislav Karamarko je kazao da bi bilo "sjajno, a ne mučno da Most opet pregovara s njima", nakon čega HDZ ponovno kreće u prikupljanje potpisa za dobivanje mandata.
Ako je, dakle, na Petrova bilo ikakvih pritisaka, onda su oni više dolazili od biskupa, hadezeovaca, desnice, koji su željeli raskinuti njegov savez sa SDP-om. I tu se radi samo o onim javnim pritiscima. Tko zna što se događalo ispod stola.
Petrov to naprosto nije izdržao. Ili nije ni želio izdržati.
Samo bi od početka bilo pošteno da je to svima jasno rekao. A ne da je Božo Petrov ulazio u pregovore iz kojih nije znao kako bi izašao.
Kontaminirani pregovori
Zato je dobro da se sve to dogodilo prije formiranja vlasti ovih partnera. A bilo bi jako loše kad bi, poslije svega ovoga, otvorenih pa raskinutih pregovora, ucjena i nemoralnih ponuda, nerealnih i pomalo sumnjivih zahtjeva, bila formirana bilo koja vlada. Pa i ona Mosta i HDZ-a.
Ovu agoniju treba prekinuti jer tu više povjerenja nema. Ni međusobnog, ni uzajamnog, ni povjerenja samih građana prema strankama.
Pregovarački proces je, najblaže rečeno, kontaminiran.
A novi izbori makar bi nakratko donijeli olakšanje.
Tomislava Klauškog pratite i na Facebooku