Hajdemo im uzeti novac, pa tko preživi, preživjet će. Teško se oteti dojmu da je upravo to moto Vlade u 'obračunu' s lokalnom upravom, gradovima i općinama...
Plan za povećanje plaća će se prelomiti preko leđa građana
Tri godine Vlada nije smislila jasnu, održivu i dugoročnu strategiju kako reformirati lokalnu upravu s 556 gradova i općina. Išli su zato najlakšim putem i pokušali ubiti dvije muhe jednim udarcem. Smanjit će porezno opterećenje na dohodak i tako građanima povećati plaće. Proračun to neće puno koštati jer ionako većina novca od tog poreza ide gradovima i općinama. Pa neka se oni snađu bez 1,8 milijardi kuna. Tko ne uspije, neka umre, pa će biti i manje gradova i općina i manje činovnika u njima.
Nažalost, plan ima veliku pogrešku. Čak i da se otpuste svi činovnici u gradovima, ušteda je dvije milijarde. Ako otpuste i pola zaposlenih, što je teško očekivati, opet neće imati dovoljno novca. Dodatno, potpuno bez rasprave i izvan svega najavljenog, prepolovljen je novac za osnovne škole, vatrogasce, zdravstvo, staračke domove. Zato će se Vladin potez prelomiti preko leđa građana. Velika većina će dobiti povećanje plaće od 150 do 250 kuna mjesečno, a oni rijetki s plaćom iznad 13.000 kuna dobit će 1000 kuna.
Gradovi, s druge strane, nedvosmisleno najavljuju da će rezati investicije i plaće, ali da to neće biti dovoljno. Povećanja komunalnih nakada, uvođenje prireza, povećanje cijena vrtića, manja socijalna davanja, sve to će biti direktna posljedica Vladine mini reforme.
Ono što će građani na jednoj strani dobiti na drugoj će izgubiti i opet će im pasti standard sljedeće godine. Jedino što će Vlada fokus nezadovoljstva preusmjeriti sa sebe. Taj politički cilj je legitiman, ali građani će ga skupo platiti.
>>> Ivana Pandžića pratite i na Facebooku