Isto vino sasvim je drukčije u različitim čašama. Što je vino punijeg tijela i snažnijega karaktera, odnosno što je 'toplije', to ga treba poslužiti u veću čašu
Čaše prema vinu: Chardonnay treba poslužiti u širokoj čaši
Urbana je legenda kako je Georg Riedel pedesetih godina prošlog stoljeća pozvao francuskog vinara baruna Rotschilda na kušanje i ponudio mu njegovo vino u različitim čašama. Barun je svaku čašu ocijenio drukčije.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Treba pasti na pravi dio jezika
Osjet za slatko je na vrhu jezika, za slano odmah iza, na njegovoj sredini, za kiselo sa strane jezika, a za gorko na njegovu kraju. Za Chardonnay, koji u pravilu ima manje kiselina, treba odabrati široku čašu. Ona će baciti vino na krajeve jezika pa ćemo osjetiti više kiselina nego što ih ima i vino će biti svježije.
Velike čaše su za topla vina
Što je vino punijeg tijela i snažnijega karaktera, odnosno što je “toplije”, to ga treba poslužiti u veću čašu. Pri korištenju pridjeva toplo li vruće ne misli se na temperaturu vina nego na dojam koji ostavlja u ustima. Ali topla i vruća vina svakako se ne smiju previše hladiti.
Odležana vina treba istočiti
Bez obzira na to jesu li crvena ili bijela, vina stara nekoliko godina obvezno treba istočiti u pehar (dekanter), odnosno, dekantirati. tako će eventualni vinski talog ostati u boci, a vino će se prozračiti, “otvoriti” i puno ljepše mirisati.
POGLEDAJTE NOVU EPIZODU SERIJALA 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:
Pokretanje videa...