Bez obzira radite li od kuće ili izbjegavate društveni kontakt, velika je vjerojatnost da vam je automobil češće u garaži. No to ne znači da ga ne morate redovito popravljati ni brinuti o njemu
Niste vozili auto neko vrijeme? Tad provjerite 7 stvari na njemu
Kao što činjenica da ste automobilom prešli puno kilometara označava da je vrijeme za posjet servisu, jednako vrijedi i ako je automobil stajao i niste ga uopće vozili, piše Local21.
POGLEDAJTE VIDEO: Upute kako staviti lance na gume
Pokretanje videa...
Postoji čak sedam različitih područja na vozilu na koja valja obratiti pažnju kako biste sljedeći put kad sjednete za volan biti sigurni.
1. Motor
Naravno, želite da vaš automobil besprijekorno radi opet budete spremni za vožnju. Bez ispravnog motora to nije moguće. Suprotno uvriježenom mišljenju, ne trebate pokretati motor ili ga pustiti da radi u praznom hodu dulje vrijeme prije nego što počnete voziti.
Dovoljno je da radi onoliko dugo koliko vam treba da zakopčate sigurnosni pojas, brisačima očistite vjetrobransko staklo i uključite radio. Prije nego što sjednete u auto, pogledajte ispod poklopca motora i provjerite da nema ispucalih dijelova ili curenja nastalog zbog hladnoće.
2. Gume
Promjene temperature mogu utjecati na tlak zraka u gumama. Prije nego što parkirate automobil na dulje vrijeme, svakako posjetite vulkanizera kako se ne bi ispuhale tijekom stajanja. Kad želite ponovno koristiti automobil, provjerite tlak u gumama kako biste bili sigurni da ih ne morate napuhavati do preporučene razine.
3. Akumulator
Ne morate se brinuti hoće li vam žarulje pregorjeti jer nisu korištene. Međutim, izvor napajanja za vaša svjetla treba posebnu pozornost. Akumulator vašeg automobila može se isprazniti ako se ne vozite nekoliko tjedana. Razmislite o kupnji punjača za period kad ne koristite vaše vozilo.
4. Ispušna cijev
Male životinje koje traže sklonište od hladnog vremena mogu se zavući u sve otvorene cijevi. Razmislite o prekrivanju ispušne cijevi ako planirate neko vrijeme ostaviti vozilo u stanju mirovanja. Također, prije ponovne vožnje bilo bi dobro lagano kuckati po automobilu kako biste upozorili mačke koje su odlučile spavati ispod vozila radi očuvanja topline.
5. Spremnik benzina
Ako planirate objesiti ključeve na neko vrijeme, prije spremanja vozila obavezno napunite spremnik za gorivo. To će spriječiti nakupljanje vlage u praznom spremniku. Ako vozilo koristite jedanput do dvaput na tjedan, pokušajte da je spremnik većinu vremena pun.
6. Ulje i druge tekućine
Prije nego što spremite vozilo, napunite ulje, tekućinu za kočnice, rashladnu tekućinu motora, tekućinu za mjenjač, ​​antifriz i tekućinu za brisače. Kad budete spremni za ponovno vožnju, provjerite je li sve onako kako ste ostavili, a kao posebnu mjeru predostrožnosti možda ćete htjeti ponovno promijeniti ulje kako biste bili sigurni da u njemu nema prekomjerne vode zbog kondenzacije.
7. Sitnice
Svi remeni, crijeva i žice u vašem vozilu zbog dugotrajnog skladištenja sklon su oštećenjima kao i ostali dijelovi. Gumeni remeni mogu postati suhi i pucati. Crijeva i žice mogu sažvakati glodavci.
Bez obzira koliko je vaše vozilo novo ili starijeg datuma proizvodnje, svejedno trebate uložiti nešto novca i vremena da ga pravilno pokrenete nakon dugog stajanja. Uz ove mjere predostrožnosti, zahvalit ćete sebi i novčaniku kad ponovo sjednete za volan.