Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

Pet načina da razgovarate s djecom da vas ona uistinu čuju

Pet načina da razgovarate s djecom da vas ona uistinu čuju
4

Djeca koja odrastaju tamo gdje se učinkovita komunikacija oblikuje kod kuće ohrabrena su da kao odrasli zadovolje svoje potrebe na zdrave načine. Oni odrastaju osnaženiji i s većim samopoštovanjem

Razvijanje najučinkovitijih komunikacijskih vještina za razgovor s djecom važan je dio roditeljstva. Iako, znati kako govoriti tako da djeca slušaju može se u najboljem slučaju činiti teškim, a u najgorem slučaju nemogućim zadatkom.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

Tetovaža VIDEO

U svakom odnosu komunikacija može biti minsko polje.

Kada učinkovito komunicirate s djecom, vaše potrebe kao roditelja mogu se lakše zadovoljiti. Osnažujete se i možete se dublje povezati s djetetom. Osim toga, dobra komunikacija je pokazatelj i velikog poštovanja za slušatelja.

Vodič kroz školsku prehranu: Djeci napravite zdrave tacose ili tortilja sendvič uz cijeđeni sok
Vodič kroz školsku prehranu: Djeci napravite zdrave tacose ili tortilja sendvič uz cijeđeni sok

Dijete ima najveće šanse da se uspješno druži s vama ako ste jasni u svojim riječima i djelima.

Evo pet najučinkovitijih načina da razgovarate s djecom kako bi vas stvarno slušala:

1. Tražite ono što želite

Čini se očiglednim, ali je složenije nego što mislite. Većina provodi toliko vremena govoreći 'nemoj to raditi' ili 'nemoj raditi ono'. Iako je ovaj jezik izravan, djeci ne daje dovoljno informacija da bi zapravo radila ono što želite. Ne promiče ponašanje koje tražite. Zapravo, može potaknuti neželjeno ponašanje.

Pokušajte zamijeniti 'nemoj' s 'uradi' - s poštovanjem: 'Ne diraj ništa', postaje 'stavi ruke u džepove dok čekamo u redu'. 'Ne ulazi tamo', zamijenite za 'ostani u hodniku'. 'Nemoj jesti u obiteljskoj sobi', postaje 'molim te, jedi za kuhinjskim stolom'...

2. Odbacite nejasan jezik

Djeca nisu vješta u sarkazmu ili dvosmislenom jeziku. Potreban im je konkretan jezik. Možete postati frustrirani ako ne tražite točno ono što biste željeli. Na primjer, 'idi van i učini nešto' previše je otvoreno. Djeca mogu izaći i zabavljati se, ali vi biste mogli biti užasnuti njihovim izborima. Jasnija zapovijed mogla bi biti 'idi van i igraj se, možeš voziti bicikl, igrati se na ljuljački ili koristiti kredu'. 

Isto tako, reći djeci da ćete obratiti pozornost na njih 'u sekundi' za njih je besmisleno. Dajte im konkretne vremenske okvire kako ne bi osjećala da trebaju moliti ili gnjaviti vas za pažnju.

Besplatni i jeftini pokloni koji će dječicu dugoročno jako usrećiti
Besplatni i jeftini pokloni koji će dječicu dugoročno jako usrećiti

Umjesto da kažete 'igrat ću se s tobom za minutu', recite 'kad se ova hrpa rublja složi, čitat ću ti knjigu'. Umjesto da kažete 'možeš se počastiti kasnije', možete reći 'kad završiš sa zadaćom, napravit ću kolačiće'. 

Kada je u pitanju razgovor s djecom, glupe fraze su zbunjujuće. Recite djetetu željeno ponašanje koje očekujete. 

3. Prijeđite s izjava 'ti' na izjave 'ja'

Lako je upasti u zamku 'ti' kao roditelj. Prelaskom na 'ja' izjave, djeca mogu početi učiti kako njihovi postupci utječu na druge. Ova vrsta jezika daje im prilike za promjenu pune poštovanja. Na primjer 'tako si dosadan', više ima poštovanja kada postane, 'ne želim se igrati s tobom jer se ne osjećam dobro'. 'O čemu pričaš?' postaje, 'ne razumijem, možeš li, molim te, ponovo objasniti?'.

4. Dopustite da komunikacija bude dvosmjerna ulica

Čak i u ranoj dobi djeca mogu biti dio dijaloga. Razgovor s djecom omogućuje im da cijene svoj glas i mišljenja. Osim toga, osjećaj sigurnosti da se zauzmu za sebe i svoja uvjerenja njeguje njihovo samopouzdanje.

Kada dopustite da komunikacija bude dvosmjerna ulica, vjerojatnije je da će se djeca osjećati sigurnije razgovarajući s vama. Izgradite njihove verbalne i konverzacijske vještine dok su mladi, a kasnije ćete se pripremiti za otvorenije razgovore.

Ne samo da će ovo pomoći odnosu s djetetom, već će također pomoći djetetu da se zauzme za sebe na igralištu, u prijateljstvu, pa čak i na radnom mjestu jednog dana.

5. Budite dobri

Bez obzira koliko se osjećali iscrpljeno, frustrirano ili usplahireno, lijepe riječi su jeftine i vesele. One pokazuju poštovanje, ljubav i sigurnost. A djeca koja se osjećaju cijenjenima napreduju i donose bolje odluke te uživaju veću razinu samopoštovanja i samopouzdanja.

Potrebno je samo malo za izreći 'hvala, stvarno si pomogao'. Jednom lijepom riječi širi se vaš odnos s djetetom. Pokazuje da je, bez obzira na to koliko se netko osjeća iscrpljeno, važno pokazati cijenjenje, kao i da čak i ako ste zabrljali, još uvijek ste dragi. Primjeri uključuju i 'volim te gledati kako se lijepo igraš sa svojim bratom', 'večeras mi je puno značila tvoja pomoć u čišćenju', 'stvarno si se potrudio pospremajući svoju sobu', 'volim te',... 

Komunikacija je sve kada se radi o djeci.

Dobre komunikacijske vještine ključ su njegovanja zdravih odnosa s djecom. Roditelji koji prakticiraju učinkovitu komunikaciju ne samo da ubiru plodove uživanja u bližim odnosima s djecom, već i darivaju djeci vještine potrebne za uspjeh u budućim odnosima.

Djeca koja odrastaju tamo gdje se učinkovita komunikacija oblikuje kod kuće ohrabrena su da kao odrasli zadovolje svoje potrebe na zdrave načine. Oni odrastaju osnaženiji i s većim samopoštovanjem. Lakše će se snaći u svojim odnosima i prijateljstvima. Njihov će radni život biti manje stresan.

Ovo su samo neki od razloga zašto poboljšanje vaših komunikacijskih vještina može koristiti i vama i djetetu. Nisu svi kao djeca učeni dobrim komunikacijskim vještinama, ali nikad nije kasno naučiti ih.

Dakle, ako vam ove komunikacijske vještine ne dolaze prirodno, nastavite vježbati. Ne trebate biti savršeni. Ako zabrljate, pokušajte ponovo. Vaš odnos s djecom je vrijedan toga, prenosi YourTango.

Na sprovodu svog strica sam saznao da mi je on zapravo otac
Na sprovodu svog strica sam saznao da mi je on zapravo otac
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Kristijan Iličić: Na Maliju sam ležao 50 sati pokriven u jednom čamcu, skrivao se od terorista
EKSKLUZIVAN INTERVJU ZA 24SATA

Kristijan Iličić: Na Maliju sam ležao 50 sati pokriven u jednom čamcu, skrivao se od terorista

Poznati travel influencer prvi je Hrvat koji je proputovao svih 197. država svijeta. Šri Lanka mu je bila posljednja na listi, otkriva nam u koju se zemlju ne bi vraćao, koja mu je najdraža, ali i kako je sve krenulo