Roditelji su zbog djece pod stresom šest puta na dan, osam dana u mjesecu osjećaju da im treba odmor i vrijeme za sebe, a treba im duplo duže da izađu iz kuće nego prije dolaska djeteta
Roditeljima stavljanje djece na spavanje stvara najveći stres
Roditelji zbog svoje djece proživljavaju stres šest puta na dan, pokazalo je nedavno istraživanje provedeno u Velikoj Britaniji.
Najveći stres zadaje im slanje djece na spavanje, tjedna nabavka hrane s djecom te zajednički ručak. Roditelji su naglasili kako im visoku razinu stresa predstavlja i konstantna briga o tome da dijete napiše zadaću i nauči sve za školu kao i kupanje prije spavanja.
Visoko na listi stvari koje im izazivaju stres je i činjenica da često jure kući s posla kako bi bili s djecom, osmišljavanje jelovnika te briga oko pravilne prehrane. Roditelji koji su sudjelovali u istraživanju kazali su kako smatraju da su djeca u dobi od pet godina najzahtjevnija.
- Raditi svoj posao odgovorno i istovremeno brinuti se o djeci ponekad izgleda neizvedivo pa tako i najjednostavniji poslovi oko djece mogu izgledati nemogućima za odraditi mirne glave - kazali su roditelji. Izluđuje ih i kad djeca poskrivećki jedu slatkiše prije obroka, šaraju po zidovima i tepisima ili se ne žele obući kad moraju negdje ići. Kao izrazit okidač za stres su i dječje nepodopštine od kojih roditelji izdvajaju ulazak u stroj za pranje suđa, skrivanje u košari za prljavi veš te kad rade nered u trgovini ili restoranu.
Roditelji navode da im, u odnosu na ranije, treba duplo više vremena za izlazak iz kuće, čak 12 minuta više nego prije djece. Za kupnju namirnica s djecom treba im 14 minuta više, za jutarnje oblačenje potroše 11 minuta više nego ranije, a zajednički doručak traje 12 minuta dulje.
Roditelji smatraju da su čak 40-ak minuta dnevno ozbiljno zabrinuti zbog svoje djece i njihova ponašanja te se u prosjeku osam dana mjesečno osjećaju kao da im treba malo odmora ili vremena koje bi mogli provesti sami sa sobom.
Novorođene bebe osjećaju bol intenzivnije nego odrasli
Sveučilište Oxford provelo je veliko istraživanje kojim su znanstvenici napokon dokazali da, ne samo da bebe osjećaju jednaku bol kao odrasli - nego je osjećaju intenzivnije. Teško je zaključiti o kolikoj se boli radi samo promatranjem pa su znanstvenici koristili magnetsku rezonancu kako bi promatrali aktivna područja boli u mozgu beba i odraslih.
- Sve do nedavno mislilo se kako nije moguće proučavati bol kod beba tom metodom jer bebe ne mogu biti mirne prilikom skeniranja - rekla je dr. Rebecca Slater sa Sveučilišta Oxford. Iako postoje rizici stavljanja novorođenčeta pod anesteziju, istraživači naglašavaju da, ako takvoj operaciji ne bismo podvrgnuli starije dijete ili odraslu osobu bez anestezije, isto vrijedi i za novorođenče.