Uz rakiju pokladnice manje "popiju": U smjesu dodajte viljamovku kako krafne, kroštule ili fritule ne bi bile masne, a ostavite im i vremena za dizanje
Slasni desert za fašnik: Za više okusa krafne se peku u masti
Ako tijesto ne pada na dno posude s vrućim uljem nego ostaje na površini, temperatura je idealna za prženje pokladnica, savjetuje chef Branko Ognjenović.
- Na taj način krafne neće potonuti te ćete dobiti savršen svijetli rub oko sredine tijesta zbog čega će biti ljepše i ukusnije - kaže vrsni kuhar i dodaje:
- Vrlo je važno da tijesto dobro izmijesite i pustite da naraste pa ponovno ostavite oko pola sata nakon što ga izrežete kalupom kako bi bilo što prozračnije. Baš kao i krafne, i fritule te kroštule pržite u dobro zagrijanom ulju kako ne bi bile previše masne.
Chef Dario Lide, koji s Brankom Ognjenovićem radi u kulinarskom studiju “Majstor kuhar”, napominje kako u tijesto uvijek valja dodati malo rakije jer će tako ono upiti manje masnoće i imati finu aromu. Više okusa dobit ćete i ako fritule, kroštule i krafne pržite u mješavini ulja i svinjske masti, a chef Branko ističe da je to uobičajena praksa u Slavoniji.
No krafne ne morate nužno puniti marmeladom ili namazom od čokolade. Chef Dario Lide ih priprema i s mousseom od vanilije ili nadijeva želeom od šumskog voća. Iako je priprema nešto kompliciranija - trud se isplati. Osim klasičnih recepata za fritule, kuhari sve češće osmišljavaju maštovite varijacije.
Tako se, ovisno o dobu godine, u smjesu dodaju komadići divljih šparoga, popržene sitno sjeckane gljive, blanširani poriluk, a odličan su dodatak i naribane tikvice zahvaljujući kojima će biti sočnije. Poslužite ih uz umake na bazi vrhnja ili jogurta - pa uživajte u okusu.
Krafne (pokladnice)
Sastojci: 550 g glatkog brašna, 3 vrećice vanilin šećera, 5 žumanjaka, 100 g maslaca, svježi kvasac, 150 ml mlijeka, 100 g šećera, 3 žlice bijelog ruma, kora jednog limuna, 8 dl suncokretova ulja
Priprema: U malo toplog mlijeka razmutite kvasac uz malo brašna i šećera te ostavite da se digne. Od brašna, kvasca, toplog maslaca, mlijeka, ruma, limunove kore i šećera zamijesite glatko tijesto. Mijesite dok se tijesto ne odvaja od posude. Pustite da se digne te ga još jedanput premijesite. Tijesto razvaljajte na debljinu od centimetra te izrežite čašom ili kalupom. Ostavite tijesto oko 40 minuta i zatim ispržite u dubokom ulju.
Kroštule
Sastojci: 200 g glatkog brašna, 3 žumanjka, žlica šećera, žlica kiselog vrhnja, 2 žlice bijelog ruma, prstohvat sol, žličica vode, žlica šećera u prahu, 5 dl suncokretova ulja
Priprema: Umutite žumanjke. Pomiješajte brašno te u njega dodajte žumanjke, šećer, vrhnje, rum, sol i vodu pa zamijesite tijesto. Nakon što pola sata odstoji, podijelite tijesto u dvije, tri kuglice. Svaku razvaljajte na debiljinu od oko milimetar, dva te režite trake od oko jedan, dva cm. Zarežite sredinu trake (kao rupicu za gumb) te jedan kraj provucite kroz sredinu. Pržite ih kratko u ulju pa pospite šećerom.
Istarske fritule
Sastojci: 500 glatkog brašna, 20 g svježega kvasca, 2 žumanjka, 80 g grožđica, kora jednog limuna, 50 g šećera, 20 g maslaca, 2 dl mlijeka, 50 ml rakije (viljamovke), 5 g soli, 5 dl ulja, 25 g šećera u prahu
Priprema: Stavite u posudu prosijano brašno, sol, žumanjke, šećer, groždice, rastopljeni maslac, pola količine rakije i naribanu koru limuna. U posebnoj posudi rastopite malo šećera i kvasac u decilitru mlijeka te ostavite na toplome mjestu da se kvasac digne. Tada ga dodajte u brašno i dolijte još toliko mlijeka da tijesto bude tako mekano da se može vaditi žlicom. Kuhačom dobro izmiješajte tijesto i ostavite ga oko 30 minuta da se diže. Zatim žlicom uzimajte dio tijesta i pržite u vrućem ulju. Kod prženja svaki komad okrećite dok ne porumeni sa svih strana. Pržene fritule izvadite na tanjur, poprskajte preostalom rakijom i pospite šećerom u prahu.
Više pogledajte na Gastro.hr.