Ako tijesto ne pada na dno posude s vrućim uljem nego ostaje na površini, temperatura je idealna za prženje pokladnica, savjetuje chef Branko Ognjenović.
- Na taj način krafne neće potonuti te ćete dobiti savršen svijetli rub oko sredine tijesta zbog čega će biti ljepše i ukusnije - kaže vrsni kuhar i dodaje:
- Vrlo je važno da tijesto dobro izmijesite i pustite da naraste pa ponovno ostavite oko pola sata nakon što ga izrežete kalupom kako bi bilo što prozračnije. Baš kao i krafne, i fritule te kroštule pržite u dobro zagrijanom ulju kako ne bi bile previše masne.
Chef Dario Lide, koji s Brankom Ognjenovićem radi u kulinarskom studiju “Majstor kuhar”, napominje kako u tijesto uvijek valja dodati malo rakije jer će tako ono upiti manje masnoće i imati finu aromu. Više okusa dobit ćete i ako fritule, kroštule i krafne pržite u mješavini ulja i svinjske masti, a chef Branko ističe da je to uobičajena praksa u Slavoniji.
No krafne ne morate nužno puniti marmeladom ili namazom od čokolade. Chef Dario Lide ih priprema i s mousseom od vanilije ili nadijeva želeom od šumskog voća. Iako je priprema nešto kompliciranija - trud se isplati. Osim klasičnih recepata za fritule, kuhari sve češće osmišljavaju maštovite varijacije.
Tako se, ovisno o dobu godine, u smjesu dodaju komadići divljih šparoga, popržene sitno sjeckane gljive, blanširani poriluk, a odličan su dodatak i naribane tikvice zahvaljujući kojima će biti sočnije. Poslužite ih uz umake na bazi vrhnja ili jogurta - pa uživajte u okusu.