Britanska kraljevska obitelj, kraljica Elizabeta II i njen suprug vojvoda od Edinburgha, u pratnji princeze Ane prvo su 21. listopada 1972. posjetili Đakovo, a zatim Zagreb, te najzad otputovali na Brijune
Stotine tisuća Zagrepčana se obradovalo kraljici Elizabeti
Stotinu tisuća Zagrepčana oduševljeno je pozdravilo britansku kraljicu, stoji na naslovnici Večernjeg lista 21. listopada 1972. godine, u povodu njena posjeta Jugoslaviji.
Britanska kraljevska obitelj, kraljica Elizabeta II i njen suprug vojvoda od Edinburgha, u pratnji princeze Ane prvo su posjetili Đakovo, a zatim Zagreb, te najzad otputovali na Brijune, posljednje mjesto na kojem su boravili. Tamo su ih dočekali i ugostili Tito i Jovanka Broz.
"Na željezničkoj stanici u Đakovu visoke britanske goste dočekali su i srdačno pozdravili lokalni čelnici, a zatim su se provezli u poznatom četveropregu bijelih lipicanaca, te prisustvovali defileu svatovskih zaprega, a zatim su posjetili ergelu Ivandvor. Izrazili su svoje veliko oduševljenje", pisao je Večernji. U Zagrebu je kraljica Elizabeta, između ostalog, posjetila Dvore, Akademiju znanosti i umjetnosti, družila se s akademicima, te najzad prošetala Ilicom i pozdravila brojne prolaznike koji su se okupili. Njena je sestra, princeza Ana, izrazila želju da posjeti Filozofski fakultet jer je tada i sama studirala francuski, dok je princ od Edinburga, princ Filip, posjetio tvornicu Pliva.
Tunel bi bio najdulji u Hrvatskoj
Ponovno oživljavanje ideje o probijanju tunela kroz Sljeme dugog 5,5 kilometara koji bi izlazio s druge strane kod mjesta Pile, osvanulo je u istom broju Večernjaka, 21. listopada 1972. godine. Iako takva vijest nije bila novost, novo je da se o tome ponovo govori, a lavinu je pokrenuo nedavni sastanak održan u Stubičkim toplicama na kojem se o tunelu raspravljalo, ali kao i obično, bez konkretnih zaključaka.
"Nedostatak novca osnovni je razlog da se s rezervom prilazi ideji o probijanju tunela, koji bi se, po proračunima, probio za 500 dana i značio velik preokret u urbanom životu Zagreba. Prije svega, tunel bi predstavljao vrata za širenje grada prema sjeveru, na nova područja lišena smoga i zagađenog zraka. Razvojem grada 'na drugoj strani', Zagreb bi postao jedinstven u svijetu - u središte grada išlo bi se planinariti i skijati...", zamišljali su tada. Početni dio tunela Sljeme (kod današnje donje stanice žičare) izgradili su ratni zarobljenici iz Drugog svjetskog rata u periodu od 1947. do 1952. no do danas ideja o njegovu nastavku nije realizirana. Tunel je trebao imati tri cijevi - kroz dvije cijevi trebale su ići prometnice s dvije trake, a kroz srednju cijev šinska vozila. Da se tunel tada izgradio, bio bi to najdulji tunel u Hrvatskoj.
Guggenheim je jedinstven
Muzej Guggenheim otvoren je 21. listopada 1959. godine na Petoj aveniji u New Yorku, a posjeduje zbirku od više od 2500 djela suvremenih slikara i kipara, uključujući najveću zbirku djela Vasilija Kandinskog. Muzej je poznat i po svom jedinstvenom izgledu.