Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

Zubne četkice: Kako ih dubinski očistiti, a kad ih trebate baciti?

Zubne četkice: Kako ih dubinski očistiti, a kad ih trebate baciti?

Iako biste mogli pomisliti da je brzo ispiranje četkice za zube ispod slavine dovoljno za održavanje čistoće, stručnjaci za oralnu higijenu kažu drugačije

- Ljudska usta sadrže brojne vrste bakterija, no četkica za zube je drugačije okruženje i može potaknuti rast loših bakterija ako se o njoj ne brinemo pravilno - upozorava Mark B. Desrosiers, član Američkog udruženja endodonta i docent na Stomatološkom fakultetu Sveučilišta u Bostonu.

POGLEDAJTE VIDEO: Četkice budućnosti

Pokretanje videa...

01:08

Vaša četkica za zube može sadržavati bakterije iz vaših usta, koje će se umnožiti ako se ne dezinficiraju, prenosi MBG.

Srećom, čišćenje zubne četkice nije proces koji zahtijeva puno gnjavaže, a dovoljno je svaka dva do tri tjedna steći naviku uklanjanja tih loših bakterija.

Lako čišćenje

Četkicu za zube možete očistiti ručno, krenuvši od njene baze prema gore - bez obzira kakvu četkicu imate. Stručnjaci prvo preporučuju uklanjanje nakupina zubne paste s ručke otopinom sapuna i tople vode.

Odatle uklonite glavu s četkice ako se može odvojiti, nema veze ako se ne može. Tad potopite cijelu četkicu u čašu kućnog vodikovog peroksida na najmanje 15 minuta. To će vam pomoći ukloniti ostatke paste za zube, kao i ukloniti bakterije na dlakama.

Zube ne bi trebalo prati odmah nakon jela - ističu stomatolozi
Zube ne bi trebalo prati odmah nakon jela - ističu stomatolozi

Ako nemate kod kuće vodikov peroksid, antibakterijska tekućina za ispiranje usta poslužit će kao zamjena.

Nakon što namočite glavu četkice za zube, isperite je pod toplom vodom i palcem nježno trljajte dlačice kako biste uklonili preostale čestice paste za zube i peroksid. Ovaj je korak važan jer, iako je vodikov peroksid u kućanstvu koji se nalazi u većini trgovina razrijeđen na 3 posto, i dalje ga nije dobro unositi u organizam.

Nakon dubokog čišćenja, pustite da se dlake četkice potpuno osuše prije nego što ih ponovno upotrijebite.

eco natural bamboo toothbrushes in glass on rustic background wi
7 najčešćih pogreški s perilicom posuđa: Zašto ne rade najbolje?
7 najčešćih pogreški s perilicom posuđa: Zašto ne rade najbolje?

Kako je održavati čistom?

Nakon što četkica bude savršeno čista dubinskim pranjem, nastavite je ispirati vodom nakon svake upotrebe. Zatim je uspravno odložite u otvorenu posudu kako bi se mogla osušiti na zraku. Istraživanja pokazuju da topli, vlažni uvjeti mogu uzrokovati rast i procvat mikroorganizama na četkicama, pa ćete ih htjeti držati na što hladnijem i suhom mjestu. Iako su navlake za četke dobre za putovanje, to znači da možda nisu najbolje za svakodnevnu kućnu upotrebu.

Kada je baciti?

Čak bi i najmarljiviji u čišćenju četkica za zube trebali zamijeniti četkice svaka tri mjeseca ili kad god se dlačice počnu razdvajati i pucati, savjetuju stručnjaci.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Kristijan Iličić: Na Maliju sam ležao 50 sati pokriven u jednom čamcu, skrivao se od terorista
EKSKLUZIVAN INTERVJU ZA 24SATA

Kristijan Iličić: Na Maliju sam ležao 50 sati pokriven u jednom čamcu, skrivao se od terorista

Poznati travel influencer prvi je Hrvat koji je proputovao svih 197. država svijeta. Šri Lanka mu je bila posljednja na listi, otkriva nam u koju se zemlju ne bi vraćao, koja mu je najdraža, ali i kako je sve krenulo