Ljudima su pomagali u lovu na divlje svinje, štetočine i zmije poput otrovnih kobri. Kad vlasnika nije bilo u blizini psi su čuvali imovinu te su se dokazali kao psi čuvari
Tajlandski gonič: Vjeran pas čuvar i lovac na otrovne kobre
Iako je nastala u srednjem vijeku, a mnogi je smatraju jednom od prvih pasmina na svijetu Mah Tai odnosno tajlandski gonič ( Thai Ridgeback) sve donedavno izvan Azije bila je gotovo nepoznata pasmina.
Prema nekim procjenama izvan Tajlanda odakle potječu danas ih ima manje od tri tisuće.
Najzastupljeniji su u Europi odakle se sve češće prodaju na tržište SAD-a. Koliko znamo ima ih i u Hrvatskoj ( barem jedan).
Glavni razlog nepopularnosti širokim masama jest izolacija Tajlanda zbog koje pasmina ( srećom) nije križana s drugim pasminama te nije došlo do masovne 'proizvodnje'.
Zahvaljujući toj činjenici riječ je o zdravim psima koji u prosjeku žive 13 do 16 godina.
Pasmina je to prepoznatljiva po snažnom tijelu srednje veličine prekrivenom kratkom dlakom. Dolaze u četiri boje: crvena, crna, siva i žuta.
Sve donedavno bili su nepoznati izvan istočnog Tajlanda gdje ih se tijekom povijesti najčešće koristilo kao lovačke pse.
Ljudima su pomagali u lovu na divlje svinje, štetočine i zmije poput otrovnih kobri. Kad vlasnika nije bilo u blizini imanja psi su isto čuvali te su se dokazali kao psi čuvari.
Budući da tijekom povijesti nije bilo križanja s drugim pasminama tajlandski gonič i danas je zadržao izvorni karakter.
Naravno, sve češće drži ih se kao kućne ljubimce, a kao potencijalni vlasnik trebate znati da je riječ psima koji 'nemaju miris' i čiju je dlaku lagano održavati.
Razlozi su to koji će privući mnoge koji psa misle držati u stanu u kojem će se ova pasmina ( budući da ne podnosi hladnoću) brzo prilagoditi.
S druge pak strane budući da je riječ o živahnim psima ova pasmina svakodnevno zahtijeva kilometarske šetnje, trčanje uz bicikl i ostale aktivne sportske aktivnosti.
Zato ih se ne preporučuje nabavljati isključivo zbog atraktivnog izgleda jer ovo je jedna od zahtjevnijih pasmina s kojom treba znati raditi.
Slijedit će vlasnika, ali ne onog koji mu se pokušava nametnuti grubostima, već samo pozitivnim metodama koje ne uključuju batine.
Na grubosti i klasične korekcije koje uključuju fizičku silu odgovorit će tvrdoglavošću, a kako piše thailandridgeback.com moguće je da pas na agresiju odgovori agresijom ili pak postane previše plašljiv.
Ako ih se ne socijalizira i odgoji na vrijeme mogu postati opasni za svakoga koga ne poznaju, bez obzira radilo se o ljudima ili životinjama. Pogotovo prema manjim psima, mačkama i ostalim životinjama koje bi mogao shvatiti kao lovinu.
Vetstreet.com navodi kako tajlandske goniče u šetnju uvijek treba voditi na povodcu jer riječ je o psima koji su skloni loviti druge pse i mačke kojima mogu nanijeti ozbiljne ozljede.
Također, ako ih držite u dvorištu trebate znati kako je riječ o majstorima bježanja - odličnim penjačima, skakačima koje često, ako odluče pobjeći ne mogu zadržati niti električne ograde .
S druge pak strane netko tko razumije kako se psu nametnuti ( bez upotrebe sile) pas će se brzo prilagoditi i pružiti zadovoljstvo kakvo pružaju svi drugi psi. Bit će odličan ljubimac koji će štititi kako vlasnika tako i njegovu obitelj.
Ovo je jedan od pasa koji ne može ostati sam kod kuće jer je ovisan o ljudskom društvu. Ako im je dosadno mogu postati destruktivni prema odjeći, obući, namještaju...
Kada su djeca i maženje u pitanju stručnjaci ističu da je tajlandski gonič sličniji mački, nego klasičnom psu. Zašto? Vole igru i maženje, ali samo kad njima odgovara.
Definitivno riječ je o posebnoj i inteligentnoj pasmini koja nije za svakoga. Idealan vlasnik je obitelj koja često boravi u prirodi ili samac koji u psu traži partnera za rekreaciju. Najvažnije je da zna što želi od psa i kako to dobiti.
Pasmine pasa - zanimljivosti:
Pozivamo vas da u komentarima podijelite vaša iskustva s ovom pasminom, a želite li da vaš pas bude dio galerije iznad članka fotografije s imenom psa pošaljite nam na ljubimci@24sata.hr
Posjetite KALKULATOR PASMINA
Pasmine pasa - zanimljivosti
Njemački patuljasti špic