Obavijesti

News

Komentari 26

Automobil "na slanu vodu" koji može potegnuti 350 na sat

Automobil "na slanu vodu" koji može potegnuti 350 na sat
1

Tvorci najnovije nabrijane jurilice na električni pogon dobili su dozvolu vožnje po cestama u Njemačkoj. Tvrde da su proizveli bateriju pet puta snažniju od litij-ionske

VIDEO

Najnovija električna cestovna jurilica Quant e-Sportlimousine dobila je dopuštenje za vožnju po cestama Njemačke, ujedno i cijele EU. Riječ je o električnom automobilu koji pogoni, najprostije rečeno, slana voda, odnosno protočna baterija u kojoj vodena otopina kuhinjske soli služi kao elektrolit.

Ukoliko se pokaže točnim ono što tvrde konstruktori, da revolucionarna baterija može pohranjivati pet puta više energije nego ijedna do sada, lako je zamisliti da bi svijet preko noći našao rješenje za niz obnovljivih izvora energije i alternativnih energetskih rješenja u industriji i gradovima, koja su do sada zapinjala na učinkovitom skladištenju energije.

Prototip automobila lihtenštajnske tvrtke nanoFLOWCELL AG prvi put je predstavljen u ožujku na Geneva Motor Showu. Tvorac automobila Nunzio la Vecchia tada je premijerno obznanio nevjerojatne brojke koje se vrte oko ove električne zvijeri.

S jednim punjenjem automobil može prijeći udaljenost između 400 i 600 kilometara. U stanju je razviti snagu od 920 konjskih snaga, raspoređenih na četiri elektromotora, odnosno po jedan na svakom kotaču. Može potegnuti brže od 350 kilometara na sat, a 100 kilometara na sat dostiže za 2,8 sekundi.

Uopće, riječ je o zastrašujućim performansama, takvima da mnogi eksperti za sustave za pohranjivanje električne energije i električne automobile, kada govore ili pišu o ovoj sportskoj limuzini, obavezno koriste riječ "navodno".

Dva metra širok, nešto preko pet metara dug, s punim spremnicima težak 2,3 tone, uz bjesomučno nabrijani izgled karoserije od ugljikovih vlakana... U cijeloj priči ipak je daleko najvažniji podatak da je konstruktorima uspjelo napraviti bateriju u koju je moguće skladištiti čak pet puta više energije po jedinici težine nego u litij-ionsku bateriju.

Tako barem tvrde konstruktori. Ali kako je vozilo uspjelo proći sve testove njemačke agencije za tehničku kontrolu TÜV, za pretpostaviti je da tvorci ove električne limuzine ne prodaju maglu.

Automobil električnu energiju crpi iz protočne baterije, koja je u osnovi kombinacija klasičnog kemijskog akumulatora i gorivog članka. Gorivi članak se sastoji iz dvije komore kroz koje prolaze dva međusobno odvojena voda s elektrolitskim otopinama. Kako se između dvije komore s različitim potencijalima nalazi membrana, tok elektrona s jedne na drugu stranu je ono što pogoni automobil.

Dvije različite otopine skladište se pak u dvama rezervoarima od po 200 litara, što je navodno moguće nadograditi do čak ukupno 800 litara. Jednom kad se naboji između tekućina u rezervoarima ponište, tekućinu je potrebno zamijeniti. La Vecchia tvrdi da je automobil tako konstruiran da za to nije potrebno ništa duže od klasičnog tankanja rezervoaru na benzinskoj crpki.

U štedljivom načinu vožnje, automobil troši oko 20 kWh na prijeđenih 100 kilometara, i to uz iskoristivost energije od 80 posto. Apsolutna preporuka je definitivno to što je zbog razvoja ove trkačice, lihtenštajnska tvrtka ušla u posao s njemačkim Boschom još u veljači.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 26
VIDEO

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'
PRATITE NA 24SATA

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'

Povijesnim preletom od vojne baze kod Bordeauxa u Zagreb stiže prvih šest od ukupno 12 borbenih zrakoplova Rafalea koje je Hrvatska naručila od Francuske

Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'
POGLEDAJTE VIDEO

Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'

Piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva s višenamjenskim borbenim avionima Rafale danas 25. travnja 2024. godine oko 12 sati prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor stupili su u kontakt s Hrvatskom kontrolom zračne plovidbe. U hrvatski zračni prostor ušli su u području Istarske županije, a poletjeli su s aerodroma u francuskom Bordeauxu nešto prije 11 sati. Prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor, piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva poslali su poruku svim hrvatskim građanima s ovog povijesnog preleta: "Upravo ulazimo u hrvatski zračni prostor koji će od danas biti još sigurniji. Hrvatski Rafale i hrvatski piloti su stigli kući!"
Dvije 'madamice' su u Zagrebu godinama vodile posao. Za sat vremena naplaćivale 159,27 €!
ZARADILE 30 TISUĆA EURA

Dvije 'madamice' su u Zagrebu godinama vodile posao. Za sat vremena naplaćivale 159,27 €!

DETALJI OPTUŽNICE Spolne usluge oglašavale su pod naslovima 'Plava bomba 35 g.', 'Mazna37', 'Vatrena plavuša, grudi 4' i slično. Neki od muškaraca su odlazili kada bi vidjeli da žena ne odgovara opisu iz oglasa