Hrvatski stručnjaci otkrili su kako djeca žrtve na svakom koraku nailaze na prepreke, od policije, socijalnih radnika pa do neučinkovita sustava
Bešćutna birokracija: Kako sustav 'štiti' zlostavljanu djecu
Djeca žrtve nasilja trebala bi biti najzaštićenija skupina, ali zbog propusta pojedinaca u sustavu te sporog pravosuđa, prisiljena su svoju traumu prolaziti i po nekoliko desetaka puta. O tom smo problemu razgovarali sa stručnjacima i predstavnicima institucija. Većinom se slažu da im hitno treba promjena.
- Imam pismo silovane djevojčice koja je progovorila o tome kroz što prolazi. Kaže da je s različitim stručnjacima razgovarala 11 puta, ponavljajući detalje silovanja. Osjeća se kao da je ona skrivila to što joj se dogodilo, jer počinitelja sigurno nitko nije toliko puta ispitivao - rekla nam je prof. dr. sc Gordana Buljan Flander, ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba. Svoj profesionalni staž posvetila je radu s traumatiziranom djecom, žrtvama različitih oblika zlostavljanja, koje ne mora biti samo seksualno, nego je često i fizičko, psihičko, emocionalno, ekonomsko... Mnogo je i one djece koja su žrtve zanemarivanja, svjedoci obiteljskog nasilja ili mališana koji su žrtve u konfliktnim brakorazvodnim parnicama. Buljan Flander ističe kako zna za brojne priče u kojima je sustav odlično reagirao i pomogao žrtvi, no ima i onih situacija u kojima je potpuno zakazao.
>>> Više pročitajte u 24sata Expressu