Bivši i sadašnji djelatnici Hitne pomoći otkrivaju da na teren odlaze bez opreme, a nekad nisu ovlašteni pomoći unatoč znanju zato što nisu liječnici. Liječnika je premalo, opreme i vozila također...
Bespomoćni: 'Samo da Hitna pomoć ne mora doći po mene...'
Kad su sve Hitne na terenu, onda pošalju mene sa sanitetskim vozilom. Ali koga moja ekipa i ja možemo spasiti kad u kombiju imam samo udlage i zavoje, pita se vozač saniteta.
Želio je ostati anoniman, ali njegovi podaci poznati su redakciji. Vozač je već šest godina i radi na području Zagrebačke županije.
Dnevno u vožnji prijeđe, kaže, između 300 i 400 kilometara. Radi smjene od 12 sati, a plaća mu je 5000 kuna. Najviše od svega ga, tvrdi, smeta način na koji je vlast organizirala Hitnu pomoć.
- Liječnika je premalo, opreme i vozila također. Sve se krpa. Ako živite u mjestima oko Zagreba, kao što su Velika Gorica, Zelina, Zaprešić, Dugo Selo, Sveta Nedelja ili Samobor, možete moliti Boga da vam ne zatreba Hitna pomoć. Ja koji radim u njoj molim se tome svaki dan. Ako netko ne bi htio biti u situaciji da zove 112, onda sam to, vjerujte, ja. Hitna i sanitet iz Zagrebačke županije pacijente iz svih tih mjesta voze u Zagreb. Znate koliko to traje?
Beskorisne ambulante
Dok nađemo osobu u nekom selu kojeg nema ni na GPS-u i dođemo do Zagreba, zna proći i po sat vremena. A slučajevi znaju biti prilično hitni. Nekad je čista sreća da ti ljude prežive. Međutim, djelatnici Hitne nisu krivi. Samo postupaju po pravilima i svi daju svoj maksimum, u to možete biti sigurni - rekao je naš sugovornik.
Po njemu bi se stanje moglo riješiti jedino kad bi sva manja mjesta oko Zagreba imala svoju središnju Hitnu službu s ispostavama.
- Sva ta mjesta ne samo da nemaju svoje bolnice, nego im ni ambulante ne funkcioniraju. Svjedočio sam tome da se u tim ambulantama ne može sašiti ni obična rana ni promijeniti kateter - rekao je vozač.
Nezadovoljna je i liječnica koju smo kontaktirali, a koja je također htjela ostati anonimna. Iza nje je dugi radni staž u Hitnoj pomoći.
- Bilo je samo pitanje dana kad će se dogoditi tragedija kakva se desila u Zaprešiću. Razlog? Premalo liječnika i timova Hitne pomoći koji jednostavno ne mogu pokriti sve. Sustav je davno prije trebalo reformirati - tvrdi liječnica. Dodala je da su zbog svega liječnici pod velikim stresom.
Trebaju nam paramedicsi
- Svaki liječnik nekoliko puta godišnje ima po nekoliko hitnih slučajeva istodobno i jednostavno mora odvagati kamo će prije poslati tim. A ljudski životi su u pitanju, odnosno preživljavanje. Znate li koliko je teško donijeti takvu odluku - rekla je liječnica.
Uvjerena je da Hrvatskoj trebaju paramedicsi, educirani laici koji neće morati imati nikakvu medicinsku stručnu spremu, nego proći jednogodišnje obrazovanje i dobiti certifikat. Tijekom te edukacije naučit će temeljne postupke za oživljavanje, spašavanje i održavanje života do prijevoza u najbližu bolnicu.
- Timovi koji na teren izlaze bez liječnika su jednostavno bespomoćni. Smiju koristiti tek automatske defibrilatore i adrenalin, a to nekad nije dovoljno kad je spašavanje života u pitanju. Zato se zalažem za to da imamo paramedicse.
Primjerice, u Seattleu je najveći broj preživljavanja od srčanih udara. Upravo zato što imaju dovoljan broj laika koji znaju reanimirati. Međutim, čula sam da postoje razne opstrukcije protiv tog programa - priznala je bivša djelatnica Hitne pomoći. I ona je, baš kao i vozač saniteta s kojim smo razgovarali, liječnike, sestre i tehničare posebno pohvalila i rekla da rade nevjerojatan posao.