Rusi će od Amera i Nijemaca nabaviti vektorske analizatore mreža, osciloskope, i analizatore signala. Oprema koju su Rusi kupili od Zapada, proizvode münchenski Rohde & Schwarz i američka tvrtka Keysight.
Brzo su se pomirili. Rusi od SAD-a i Njemačke kupuju opremu za elektroničko ratovanje
Dolazak Trumpa na vlast u SAD-u, okrenuo je svijet za 180 stupnjeva. Do jučer, nezamislivo uspostavljanje bilateralnih odnosa i trgovina s Rusijom su sada sve realniji. Da se stvari mijenjaju najbolje potvrđuje istraga koju je provela ruski medij 'Agentstvo'.
Naime, oni su došli u posjed dokumenata koji zorno prikazuju da je ruska državna firma za proizvodnju visoke tehnologije 'Rostec' sklopila ugovore za kupnju američke i njemačke opreme u vrijednosti od približno 7,4 milijuna dolara, piše United24media.
Iako se ne radi o nekoj astronomskoj cifri jer se dealovi u vojnoj industriji mjere u stotinama milijuna i milijardi, važno je da je do dogovora uopće došlo.
Što Rusi nabavljaju?
Istraživački institut za radiotehniku ​​Kaluga (KNIIRI) koji je zadužen za razvijanje elektronike za poznate avione Suhoj, u prosincu prošle godine je potpisao ugovore za nabavu opreme od njemačke tvrtke Rohde & Schwarz i američke tvrtke Keysight.
Rusi će od Amera i Nijemaca nabaviti vektorske analizatore mreža, osciloskope, i analizatore signala. Dokumenti na web stranici ureda za javnu nabavu pokazali su da je svrha nabave povećanje kapaciteta proizvodnje opreme za elektronsko ratovanje.
Većina opreme koju su Rusi kupili od Zapada u vrijednosti od 6,4 milijuna dolara, proizvest će Rohde & Schwarz u Njemačkoj, Češkoj i Maleziji. Münchenski Rohde & Schwarz izvozi svoje elektroničke sustave obrambenim snagama Njemačke, Kanade i Švedske.
Ostatak opreme u vrijednosti od milijun dolara proizvest će američka firma Keysight. Analizatori ultra-visokih frekvencija proizvodit će se u malezijskom pogonu tvrtke.
Što je Kaluga institut (KNIRI)
Institut je osnovan 1957. i dio je koncerna za radioelektroničke tehnologije unutar Rosteca. Institut je specijaliziran za proizvodnju elektronskih sustava za zrakoplove: Su-24, Su-27, Su-30, Su-33, Su-34, Su-35 i Su-57.

Ameri su još 2019. uveli sankcije institut, a EU je isto napravila prošle godine. Iako je Trump puno otvoreniji prema Rusiji za razliku od Bidena, odnosi su još uvijek katastrofalni. Zato je posrednik u kupovini bila firma Gradient.
Firma je osnovana 2019. i već je isporučivala zapadnu tehnologiju Moskvi. Tvrtka je odmah u prvoj godini poslovanja isporučila Moskvi analizator signala koji je proizvela tvrtka Keysight.
Oprema bi trebala stići u Rusiju do kraja godine, a prve isporuke su već u tijeku. Prema vladinoj evidenciji nabave, Gradient je isporučio SMA100B analogni generator signala KNIIRI-ju u prosincu 2024. po cijeni od gotovo 135.000 dolara.
Dogovori ispod stola
I dok su zapadni čelnici izolirali Rusiju, uveli totalnu medijsku cenzuru i uvjeravali građane da svi moraju biti ujedinjeni protiv ruske agresije, zapadne tehnološke i vojne firme su cijelo vrijeme poslovale s Moskvom.
Tako je istraga The Insidera i Investigacea otkrila da je devet europskih tvrtki iz Češke, Poljske, Švedske i Švicarske nastavilo isporučivati ​​opremu i trgovati s Rusijom unatoč sankcijama.
Transakcije su se odvile preko posrednika. Vrijednost trgovine od početka ruske invazije do 2023. iznosi preko 623 milijuna dolara.