Ministar Pavić je rekao kako Vlada želi do 2020. dosegnuti stopu zaposlenosti od 68 posto. Koncentrirat će se na povećanje stope zaposlenosti mladih osoba, starih osoba...
Vlada pomaže nezaposlenima u novoj godini: 'Imamo tri cilja!'
Ministar rada i mirovinskog sustava Marko Pavić predstavio je u četvrtak paket mjera aktivne politike zapošljavanja, kojima je cilj zadržavanje mladih u Hrvatskoj i aktivacija oko 187.000 nezaposlenih kako bi se radna mjesta u što većoj mjeri popunjavala domaćom radnom snagom.
Pavić je na konferenciji za novinare predstavio paket koji se sastoji od mjera zapošljavanja, posebnih programa i aktivacije domaće radne snage za zapošljavanje u sektorima turizma i građevine, za koji će se iduće godine izdvojiti ukupno 2,5 milijardi kuna.
Želi se uključiti novih 50.000 u rad
"Želja nam je da iduće godine zaposlimo oko 30.000 pripravnika te da kroz sve mjere uključimo otprilike novih 50.000 osoba u rad", rekao je ministar.
Samo za mjere aktivne politike zapošljavanja osigurano je 1,6 milijardi kuna, s uz njih predviđeni su specijalizirani programi, poput onih za zapošljavanje žena u skrbi o starim kućanstvima ili dodatnom zapošljavanju u dječjim vrtićima.
Preko 400 milijuna kuna bit će osigurano za nove ugovore iz programa "Zaželi", kojim se namjerava zaposliti dodatnih 3000 žena za skrb o 12.000 starih kućanstava.
Postoje i specijalizirani programi za zapošljavanje mladih, a zajedno s ministarstvima demografije i obrazovanja planira se paket, vrijedan 300 milijuna kuna, za dodatno zapošljavanje osoblja u dječjim vrtićima kako bi se uveo dvosmjenski rad.
Pavić ističe da je cilj aktivirati hrvatske građane, posebno za rad u turističkoj sezoni, pa je za kraj siječnja najavio Dane posla u turizmu, koji će se održati u Osijeku, Zagrebu i Splitu.
Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) krenuo je s anketiranjem nezaposlenih o interesu za zapošljavanje u sezoni, a Pavić najavljuje da će svih 187.000 nezaposlenih fizički biti pozvano u Zavod za zapošljavanje da ispune anketu.
"Do sada se uspjelo anketirati 71.833 nezaposlenih, od kojih je njih 11.631 potpisalo da žele raditi u sezoni. Slične aktivnosti imat ćemo i za ostale sektore", rekao je ministar.
Koliki broj nezaposlenih zaista želi raditi
Kao jednu od prvih aktivnosti HZZ-a u idućoj godini najavio je istraživanje o tome koliki broj nezaposlenih zaista želi raditi, odnosno kome se od njih mogu ponuditi mjere zapošljavanja i prekvalifikacije.
"Želimo utvrditi koliki broj među nezaposlenima stvarno želi raditi, kako ne bismo imali situaciju s tolikim brojem nezaposlenih i poslodavcima koji ne mogu naći radnike", rekao je Pavić.
Osoba koja tri puta odbije posao ili prekvalifikaciju brisat će se s popisa nezaposlenih, ali će se zadržati kontakt s njom.
Cilj je razdijeliti aktivne tražitelje posla od onih koji to nisu, ojačati sustav posredovanja u zapošljavanju, ojačati ulogu savjetnika i omogućiti individualan pristup svim nezaposlenima.
Pavić je posebno istaknuo kako mjere za zapošljavanje mladih idu na povećanje cijene njihova rada uz korištenje sredstava Europskog socijalnog fonda.
Na taj način, kaže, prestaje se s praksom prisile mladih da rade za minimalnu plaću, oni postaju pripravnici koji će se stvarno zaposliti i biti adekvatno plaćeni. Radi se o demografskoj mjeri sa ciljem zadržavanja mladih u Hrvatskoj.
Mjerama se kani osigurati dodatnih 10.000 sezonskih radnika, kako bi se što manje uvozila radna snaga.
Sustav ocjenjivanja treba povećati produktivnost državnih i javnih službi
Na novinarski upit Pavić je pojasnio novi sustav ocjenjivanja koji čeka državne službenike iduće godine. Ističe da neće doći do smanjenja plaća, već će se pratiti i nagrađivati oni najbolji, a kazniti oni koji nisu produktivni.
Sve osobe će zadržati postojeću plaću, a onda će kroz godine napredovati gore ili dole, ovisno o ocjenjivanju, rekao je.
"Očekujemo u tome potporu javnosti jer mislimo da će upravo to dovesti do povećanja produktivnosti državnih i javnih službi. Iduća godina je godina reformi, a ovo je jedna od reformi koju želimo iznijeti", zaključio je Pavić.
Usvojene Smjernice za razvoj i provedbu aktivne politike zapošljavanja od 2018. do 2020.
Vlada je na sjednici u četvrtak usvojila Smjernice za razvoj i provedbu aktivne politike zapošljavanja u Hrvatskoj u razdoblju od 2018. do 2020. godine, koje predstavljaju strateški dokument i okvir za korištenje mjera aktivne politike zapošljavanja.
"Radi se o paketu mjera 'Od mjere do karijere'. Ove je godine bio u vrijednosti od milijardu i pol kuna, a sljedeće u vrijednosti od 1,6 milijardi kuna. Pored tog paketa imamo specijalizirane pakete za zapošljavanje osoba u nepovoljnom položaju na tržištu rada, prvenstveno mladih žena i osoba s invaliditetom", pojasnio je ministar rada i mirovinskog sustava Marko Pavić.
Tri cilja smjernica
Smjernice imaju tri cilja, a prvi je povećanje stope zaposlenosti kroz pet intervencijskih mjera.
"Vlada želi do 2020. godine dosegnuti stopu zaposlenosti od 68 posto. Koncentrirat ćemo se prvenstveno na povećanje stope zaposlenosti mladih osoba, starih osoba i smanjenje dijela dugotrajno nezaposlenih osoba", rekao je Pavić.
Drugi cilj je usklađivanje ponude i potražnje na tržištu rada.
"Kolegica Divjak i ja, kroz sredstva Europskog socijalnog fonda, radimo na spajanju potreba tržišta rada i sustava obrazovanja gdje imamo 500 milijuna eura na raspolaganju", rekao je.
Treći je cilj pojačati informiranje sudionika na tržištu rada.
"Posebice veseli da je stopa nezaposlenosti mladih od 15 do 24 godine pala s gotovo 50 posto u 2013. godini na 26 posto ove godine. U zadnjem kvartalu je i manja, oko 20 posto, no očekujem da će na razini cijele godine biti oko 26 posto", rekao je Pavić.
Paketom mjera "Od mjere do karijere" želi se ojačati uspješne mjere, poput samozapošljavanja gdje 80 posto tvrtki s tom potporom preživi prvu godinu.
"Njih smo ojačali i povećavamo s 35.000 kuna na 55.000 kuna, odnosno ako ih je dvoje samozaposlenih 110.000 kuna, četvoro 220.000 kuna, a petoro 275.000 kuna", kaže Pavić.
Drugi novitet je jačanje pripravništva za što već postoji zakonodavni okvir.
"Pripravništvo uvodimo kao mjeru koja će biti subvencionirana putem Zavoda za zapošljavanje. Cilj je da jačanjem pripravništva povećamo cijenu rada". rekao je.
Podsjetio je na kritike na račun stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa (SOR), jer mladi rade za minimalnu plaću i bez prava koja idu iz zapošljavanja. Cilj je da jačanjem pripravništva mladi uđu u pravi radni odnos, a motivirat će ih da to bude u realnom sektoru.
"Za realni sektor ćemo sufinancirati 50 posto iznosa bruto plaće bez gornjeg ograničenja i trošak prijevoza, a u javnim službama, i to u sektorima zdravstva, obrazovanja i socijale, financirat ćemo do 100 posto iznosa pripravničke plaće, koja iznosi 85 posto plaće tog početnog radnog mjesta", rekao je Pavić.
Redefiniranje SOR-a
Redefinira se i SOR (stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa).
"Već smo ove godine uveli osigurače za zlouporabu i ograničili smo javni sektor jer ideja nije da imamo gomilanje mladih u državnom i javnom sektoru, koji apsorbira 60 posto SOR-a, tako da smo ograničenje od 10 posto zaposlenih koji mogu uzeti proračunski korisnici smanjili na tri posto", istaknuo je.
"Osposobljavanje za stjecanje prvog radnog iskustva predvidjeli smo i za osobe starije od 30 godina koje nemaju radnog iskustva, a nismo ih financirali kroz SOR. Time smo zaokružili aktivnu politiku zapošljavanja za sve ciljne skupine", ustvrdio je ministar rada.
Za iduću godinu najavljuje specijalne programe i preko 400 milijuna kuna novih ugovora iz programa "Zaželi".
"S kolegicama Divjak i Murganić napravit ćemo program za zapošljavanje u vrtićima, gdje ćemo uvesti dodatno osoblje za dvosmjenski rad kao dodatak demografskoj mjeri. Bavit ćemo se zapošljavanjem mladih, a ukupan paket iznosi preko 2,4 milijarde kuna u idućoj godini", rekao je Pavić.