Nakon višesatne rasprave na sjednici Gradskog vijeća Rijeke u četvrtak gradonačelnik Marko Filipović povukao je svoj prijedlog Odluke o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada
Filipović povukao prijedlog odluke o usluzi sakupljanja otpada u Rijeci
Zbog toga se o njoj nije glasalo.
"Očigledno je da se oko ove odluke formirala određena većina u vijeću koja ne prihvaća moj prijedlog. Ne želim kao čelni čovjek grada i predsjednik Skupštine KD Čistoća snositi odgovornost za posljedice ovako donesene odluke pa povlačim svoj prijedlog", rekao je Filipović neposredno prije glasanja o prijedlogu odluke i amandmanima Kluba vijećnika Možemo!-Akcija mladih-Unija Kvarnera, Mosta i HDZ-a.
Filipović je poručio neka ta većina sastavi svoj prijedlog odluke o pružanju javne usluge sakupljanja komunalnog otpada te na nekoj od idućih sjednica Gradskog vijeća izglasa što želi, a da on za to ne želi biti odgovoran.
Upozorio je da odbijanje prijedloga odluke znači preuzimanje odgovornosti vijećnika za buduća događanja. Time se, među ostalim, odgađa planirani postupak uvođenja individualiziranja prikupljanja otpada, rekao je.
Odluka o načinu pružanja javne usluge skupljanja komunalnog otpada u Rijeci mora se donijeti temeljem Zakona o gospodarenju otpadom iz kolovoza prošle godine, istaknula je pročelnica gradskog odjela za komunalni sustav Maja Malnar.
Odluka obuhvaća obaveze komunalnog društva Čistoća, propisuje zapremine spremnika, minimalnu učestalost odvoženja otpada, način provedbe te javne usluge te cijenu fiksnog dijela cijene odvoza otpada.
Predložena cijena je 54,91 kunu bez PDV-a za kućanstva i 154,53 kune bez PDV-a za gospodarstvenike i sve ostale korisnike. Visina te cijene, ali i način na koji je predložena, bez objašnjenja izračuna, izazvao je najviše reakcija gradskih vijećnika.
Vedran Vivoda (Akcije mladih) izvijestio je da odbor za komunalni sustav Gradskog vijeća nije prihvatio prijedlog odluke ocijenivši da ne doprinosi poboljšanju stanja gospodarenja otpadom u Rijeci.
Petra Mandić (Most) inzistirala je na prikazivanju računice te cijene.
"Mi ne možemo prihvaćati ovakve prijedloge ako cijena nije obrazložena", istaknula je. Rekla je i da je nepoznata visina varijabilnog dijela cijene, pa se ne zna koliko će biti konačno povećanje cijene odvoza otpada za kućanstva i gospodarstvo. Josip Ostrogović iz HDZ-a je ocijenio da je to promašena odluke jer ne osigurava smanjenje obujma otpada i povećanje razine odvajanja. Trebalo je osigurati da korisnici plaćaju u skladu s količinom proizvedenog otpada, rekao je. Ujedno je ustvrdio da je zakonom propisano da fiksni dio cijene, o kojoj odlučuju predstavnička tijela, mora biti obrazložen.
Direktorica KD Čistoća Jasna Kukuljan je ustvrdila da je predložena cijena najkorektnija u okvirima zakonski nepravedne podjele svih korisnika u samo dvije kategorije.
Gradonačelnik Filipović usporedio je predloženi fiksni dio cijene u Rijeci s prihvaćenim cijenama u drugim gradovima. Tako je na primjeru desetak gradova prikazao da je cijena za kućanstva uglavnom oko 50 kuna, a cijena za gospodarstvo doseže 520 kuna u Krku, 300 u Prelogu te više od 600 kuna u Labinu i Pazinu.
U Rijeci smo našli optimalnu cijenu, rekao je Filipović.