Određeni troškovi na ovoj kući su jednaki kao u Zagrebu, a neki su 10 pa čak i do 30 posto skuplji nego da je ista kuća građena u glavnom gradu.
Odgovorio nam je građevinski vještak kojeg smo zamolili da pregleda troškovnik kuće od nove, tipske kuće od 55 metara četvornih stambenog prostora s velikim trijemom. On je nadzirao obnovu i nakon rata i njegova tvrtka se bavi vještačenjem, a u obnovi poplavljene Posavine nije sudjelovao.
Podsjetimo, kako smo ekskluzivno objavili, kuću od 55 kvadrata država plaća 877.000 kuna s PDV-om ili 702.000 kuna bez poreza. Vještak je gledao cijene bez poreza.
- Ugrubo mogu reći da je preplaćeno oko 10 do 15 posto - kaže taj vještak s dugogodišnjim iskustvom.
Upozorava da ne zna koliko je udaljena betonara, odakle stiže šljunak te je li za gradnju bila osigurana energija. Međutim, tvrtke koje su radile su preuzele više kuća i nisu morali seliti mehanizaciju.
Bez PDV-a, po njegovoj računici, ispada da je ova kuća od 55 kvadrata preplaćena 70.000 do 105.000 kuna. I to u odnosu da je rađena u Zagrebu. Treba znati, kako smo objavili, da je cijena rada znatno niža u Slavoniji, pa su poslovi uz proviziju prepuštani kooperantima. Oni su odrađivali obnovu i po 20 do 50 posto nižim cijenama.
- Iskop zemlje je procijenjen 60 kuna po kubičnom metru, u Zagrebu je 35 do 40 kuna. Kubični metar zidanja od bloka košta 820 kuna, a u Zagrebu je 720 kuna. Žbukanje je 65 kuna, a inače je 55 kuna po kvadratnom metru. I na fasadi ima preplaćenih stavki. Čak i ako se uključi rad na terenu što je skuplje, cijene su visoke - objasnio nam je taj vještak.